Včera vyšlo najevo, že opačné tvrzení razí nejmenovaný český školitel Mikrotiku. Tím se vysvětluje, proč někteří nováčci tady na fóru pokládají interim-update za keepalive interval, po kterém se jim rozpadne PPPoE, když nebude k dispozici RADIUS server. To je hodně nešťastné tvrzení.
Intermin-update nemá vliv na aktuálně běžící PPPoE tunely z hlediska jejich rozpojení! To znamená, že spadne-li RADIUS server nebo síťová cesta k němu, aktuálně navázané tunely i nadále poběží. Nové PPPoE spojení se již nenavážou a běžícím PPPoE spojením nebude aktualizován accouting.
Interim-update je časový úsek, po kterém dojde k aktualizaci provozních informací, tedy především Acct-Output-Octets a Acct-Input-Octets v tabulce radacct, případně souborové verzi accoutingu, pokud ji používáte.
Když jsem v jiném vlákně doporučoval interim-update na 5 nebo 10 minut, mělo to svůj důvod. Tím je jednoduchá matematika. Jestliže máte například 1000 běžících PPPoE spojení, tak bude v pravidelných intervalech docházet k 1000 aktualizacím (a zápisům na disk) raddact tabulky. Když tento interval natáhnete na 10 minut, pak k těmto zápisům dojde 10x méně časteji. Což je třeba desetinásobné prodloužení životnosti SSD disku, který činní RADIUS sever mimořádně výkonným i na slabších serverových konfiguracích.
Dále mi zmíněný školitel tvrdil, že podle jakýchsi testů z Krakova jsou kratší interim-updaty šetrnější k výpočetnímu výkonu PPPoE koncentrátorů. Toto pokládám za blamáž, protože práce s counterem bude zatěžovat CPU vždy a bez ohledu na to, jak často jej vynulujeme.
Máte-li k výše uvedené problematice jakékoliv doplnění, sem s ním. Nikdo není neomylný a také se v něčem můžu zmýlit. Závěrem si neodpustím povzdech nad úrovní českých a slovenských certifikovaných školitelů. Kdyby se aspoň netvářili jako mistři světa a nehádali se jak malí kluci, čehož jsme často veřejně svědky, člověk by nad tím mávl rukou. Takhle bohužel na zabedněnost zmíněných autorit doplácí všichni, kteří na ně spoléhají.