Ten obrázek je opravdu krásný, je v něm vidět víc nadšení než zkušeností. Ale nadšení je potřeba a zkušenosti přijdou. Smát se mu můžeme, ale to ničemu nepomůže.
Rozumím tomu tak, že v prostředním domě je konektivita a přístupový bod, ostatní domy jsou připojeny jedním spojem na celý dům k tomuto středu.
Jestli je obrázek jen trochu ilustrativní, tak bych se bál, že okolní domy budou plné různých krabiček vysílajících v pásmu 2,4Ghz. Z tohoto důvodu bych toto pásmo zavrhl rovnou.
Před volbou pásma bych vylezl na všechny místa, kde plánuji osadit antény, a začal měřit okolí. Na základě výsledků pak dumal dál, jestli náhodou nepoužít třeba směrovější spoj na toho jednoho klienta. Přeci jen, má-li být klient referencí pro ostatní klienty, musí být opravdu 105%ně spokojen.
Pokud bych měl setrvat u toho, že na přístupový bod dám všesměr (a není-li příliš daleko ke klientům, tj tak do 2km), tak bych volil Omnitik jako AP a SXT jako klienta. Výhodou jsou dvě polarizace a 2x2 MIMO. Pokud bych počítal, že budu mít klienty seskupené do "chumlů" (z pohledu od AP), volil bych již od začátku sektorová AP - asi něco jako SXT SA jako AP a SXT k tomu jako klienty. Tento případ by odpovídal tomu, kdyby na okolních věžácích byli klienti od shora až dolů a já nemohl v již připojených domech tahat kabeláž. Napřed bych dal první sektor k tomu jednomu klientovi a další klienty buď připojoval k tomuto sektoru, pokud bude odpovídat směr, nebo přidával sektory či natáčel existující s dalšími přibývajícím klienty.
Vždy bych radši volil integrovaná řešení, než dumal, jestli nateklo do konektoru u antény nebo kde jinde. Každý konektor je potenciální zdroj problému. Taky to vyjde asi levněji, než řešit "bulletový" rádia a k tomu extra antény. Nemluvě o tom, že integrovaná řešení jsou menší a lehčí.