Mám k tomu plánování ještě jednu připomínku. Při plánování bodu by se do toho mělo vzít v úvahu otázka selektivity (odolnosti) rádia proti rušení na vlastním kanále, resp. sousedních kanálech. U profesionálních rádií minimální požadavky určuje norma ETSI EN 302 217-2-2 V2.2.1. Spoj (resp. jednotka) by měla "ustát" rušivé signály na vlastním kanále a taky na sousedním kanále (resp. v celém kmitočtovém pásmu).
Pro lepší představu to např. pro 128QAM vychází, že na vlastním kanále musí přijímač ustát rušení signálem o -35dBc nebo silnější, na sousedním kanále by měl ustát úroveň rušiče o cca 3dBc silnější, než přijímaná úroveň na žádoucím kanále. Pro každý typ modulace jsou odstupy různé, nejlépe vychází (=nejodolnější) je QPSK.
Z toho by mělo vycházet následující pravidlo: při plánování si musím ověřit přijímané úrovně signálů všech spojů na lokaci, tedy abych neměl "slabé" rušení nejen na vlastním kanále, ale aby mě nerušilo rádio i ze sousedního kanálu resp. ostatních. Je nutno na to dbát v případě, že vzdálenosti budou různé a přijímané úrovně budou diametrálně odlišné a soused bude výrazně silnější.
Případné detaily jsou v té normě, nebo dotazy k tomu zodpovím, není to až tak triviální.
Vojta.
P.S. jednotka "dBc" znamená poměr signálu vztažený k nosnému (žádoucímu) signálu.