Předpokladem je že máš mikrotika resnutého do defaultu a máš tam na něm tu defaultní konfiguraci, kdy ether1 je WAN, ether2-5 jsou ve switchi.
Pokud máš modem přeputý do bridge, tak v podstatě nemusíš řešit jeho IP adresu (pokud tedy třeba nechceš zkoumat kvalitu linky atd).
Modem bych připojil do ether1, který je i v defaultní konfiguraci označen a použit jako WAN. Následně je potřeba nastavit PPP. Takže si vytvoříš nový interface 'PPPoE Client'. Když si ho pak otevřeš, tak na kartě General si dole nastavíš 'Interfaces:' na 'ether1'. Na další kartě Dial OUT vyplníš 'User:' a 'Password:'. U kyslíků je to tuším v obou případech O2, u t-mobilu ADSL. Zkoukneš checkboxy, aby jsi měl zaškrtnuté Use Peer DNS a Add Default Route. Když to pak uložíš, tak se ti naváže PPPoE spojení, zkouknout to můžeš buď vedle na kartě Status, nebo v logu.
Pokud se ti to nespojí, tak máš buď blbě nastavený modem, nebo prostě je někde chyba mezi židlí a klávesnicí.
Pokud se ti spojení naváže, tak by jsi měl vidět i přidělenou dynamickou IP adresu. Pokud tam je, tak je vo správně. V tenhle okamžik by jsi se měl z mikrotika dostat na internet. Aby jsi se dostal na net i z počítače a dalších zařízení, musíš přenastavit NAT. To je v IP Firewall na kartě NAT. Mělo by tam být pravidlo které dělá maškarádu. To pravidlo musíš změnit tak, aby se maškaráda nedělala na ether1 ale na PPPoE rozhraní, co jsi si vytvořil.
Pak ještě zbývá wifina. Vytvoříš si bridge a přidáš do něj ether2 a wlan1. Pak by ještě bylo vhodné pŘehodit IP adresu pro vnitřní síť z ether2 na bridge1 a projít i nastavení DHCP a poolu a i tam to změnit.
Není to žádná velká věda, já měl spíš vždy problém s tím, jak přepnout modem do bridge :-D