Mám problém se stabilitou internetového připojení (výpadky, lagy, totální ucpání linky při sebemenším downloadu, ping seznam.cz až v řádu sekund). Jde o WiFi připojení rodinného domu na malé vesnici prostřednictvím lokálního ISP. Když jsem několikrát během asi třičtvrtě roku hlásil ISP problémy, nedostal jsem žádnou odpověď až jednou mi technik e-mailem oznámil, že u nich je vše vpořádku a poslal mi nějaké grafy z WiFi antény, kterou ISP instaloval na střechu domu. Bohužel nevím, jaký HW tam přesně je.
Odpověď technika mne znejistěla a rád bych vyloučil problém na straně domácí sítě, která je dosti kostrbatá. Síť popíšu podrobněji níže. Jde mi o to, zařadit do sítě nějaký monitorovací prvek, který se bude nacházet hned za zařízením od ISP a bude schopen měřit kvalitu připojení ISP bez větších interferencí ze strany domácí sítě (pro potřebu měření by možná bylo záhodno po čas měření i na chvíli odstřihnout od Internetu domácí síť). Půjčil jsem si od známého NTB, bohužel ten nemůžu k tomuto účelu použít, protože jsou na něm zaflákaná Win X a spustit nějaký Linux z USB pro tuto potřebu na NTB taky nelze. Proto bych si rád pořídil něco, kde bych mohl nahodit nějaký user-friendly Linux (Elementary?) s nějakým netmonitoringem (nejlépe asi nějaká služba, která by byla dostupná přes http). Bohužel co se týká mé znalosti Linuxu nebo řešení HW složení sítě sám sebe řadím do kategorie BFU, a proto se taky obracím na znalejší osoby na tomto fóru.
Čili ve zkratce: problémy s připojením Internetu, chci zjistit příčinu a odstranit možné nedostatky nebo příčiny problému v domácí síti, optimalizace řešení domácí sítě vítána.
Schéma domácí sítě:
podrobnosti:
01 https://www.czc.cz/mikrotik-gigabit-poe ... AuAf8P8HAQ
02 https://www.mironet.cz/tplink-tlsf1008d ... 8HAQ#popis (přesně tento model, ne ten novější, hezčí)
03 https://www.czc.cz/tp-link-tl-wr842nd/1 ... Aj9G8P8HAQ (původní hw pro domácí WiFi, teď slouží jen jako router a WiFi má vypnuto)
04-07 https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-ap-lo ... 18/produkt
PC02 je používáno sporadicky, PC01 je pracovní desktop, starší, ale pořád výkonný.
TP-Link WiFi router používá síť 192.168.1.*
Adresa TP-Link Switche od ISP je 192.168.88.x
Problémem je i přípojka od ISP v ložnici, protože když se "zasekne Internet", což lze většinou řešit restartem zařízení od ISP (je potřeba odpojit a zapojit jak POE, tak switch). Nelze to opravit navečer nebo v noci, protože je to v ložnici, kde spí i malé děti.
ISP připojení je 5 Mbps symetricky, tarif deklarovaný jako bez agregace a garantovanou minimální rychlostí (mezi 22 a 7 hodinou je garantována dvojnásobná rychlost, tedy 10 Mbps).
V reálu je těch 10 Mbps dosáhnout i mimo tyto hodiny. Problém je, že když jsou nějaké potíže s Internetem, což je minimálně dvakrát v týdnu, kdy to člověk registruje, tak rychlost klesá na nějaké 2 Mbps a pingy se vyšplhají do řádu sekund nebo i výpadků.
Prosím tedy o radu, jaké HW a SW použít pro monitoring připojení od ISP či jak případně detekovat problém v domácí síti. Hodily by se i rady, jak optimalizovat domácí síť - TP-link router je víceměně zbytečný a je použitý jako řešení problému s kabeláží, případné přesunutí HW od ISP (z ložnice např. do komory) nelze imho provést bez spolupráce či zásahu od ISP. Problém je i switch od ISP, který má jen 100 Mbit LAN, což je nepoužitelné pro plánované přidání NAS do sítě. Děkuji předem za jakékoliv rozumné návrhy.