Plánuji rozšíření domácí sítě o jeden switch s VLANy, přičemž router je v jednom patře budovy a switch o 2 patra výše. K tomuto switchi chci přidat i ten druhý, přičemž každý bude na jiné straně budovy (jejich vzájemná vzdálenost bude cca 10 m). Jak nejlépe propojit tyto switche do routeru - dát pro každý switch extra kabel s trunkem a VLANy nebo propojit ty switche do série (tedy jeden do druhého)? Obě možnosti jsou ve zjednodušeném nákresu v příloze (PC bude samozřejmě více - je to jen pro představu). Všechny síťové prvky jsou MT a běží na 1 Gb. Má toto vůbec význam řešit?
Jak ideálně propojit 2 switche s routerem?
Myslím, že je to dost jedno. Udělal bych to podle jednodužší kabeláže.
Každé má své pro a proti. Pokud budou oba switche do routeru a jeden switch umře, bude fungovat alespoň půlka baráku ale zase pokud existuje nějaký provoz mezi PC (nebo je tam nějaká NASka...) bude tento provoz zatěžovat router - musí to být "správný router" a musí být správně nastavený, aby takový provoz odbavil ve switchi a netahal ho do CPU.
Osobně se přikláním k variantě propjit switche mezi sebou a router připojit jedním kabelem - je to takto řekněme standardnější (vše na L2 se děje na switchích - ideálně když jsou to typy se stejným SW aby to bylo přehledné - a router se stará o routing).
Z hlediska kabeláže je jednodušší propojení do série, protože v případě druhého způsobu bych musel natáhnout jeden kabel navíc. Je však pravda, že když kterýkoliv switch umře, pojede alespoň něco. Co se týká konfigurace samotného routeru, mám jej nastavený tak, aby v maximání míře využil vestavěný switch čip, takže CPU by to nezatěžovalo.
Co se týká propustnosti sítě - má praktický význam uvažovat o tom, zda pojedou všechny zařízení na jednom společném trunku nebo zda to bude rozdělené na dva při počtu do cca 20 zařízení?
jestli je to jen doma, tak jaká je pravděpodobnost, že ten switch bude vytíženej do maxima, aby se musel apopustnost do obou switchů dělit v jednom přívodním kabelu. A jaká je pravděpodobnost, že na tom poběží něco tak kritického, kdy výpadek switche by mohl způsobit např. vyhlazení lidstva na celé zemi? A když už je to tedy tak kritické, jaký je problém mít bokem záložní switch?
Vytížení switche do maxima odhadnout neumím, takže na to asi neodpovím. Je pravda, že je tam NAS, který je připojený k tomu routeru.
K té druhé otázce, mám obavu, že neodeslání EET je kritičtější než vyhlazení lidstva. :-)
jestli je to jen doma, tak jaká je pravděpodobnost, že ten switch bude vytíženej do maxima, aby se musel apopustnost do obou switchů dělit v jednom přívodním kabelu. A jaká je pravděpodobnost, že na tom poběží něco tak kritického, kdy výpadek switche by mohl způsobit např. vyhlazení lidstva na celé zemi? A když už je to tedy tak kritické, jaký je problém mít bokem záložní switch?
No když budu týden pryč a doma lehne jeden switch tak je sakra zásadní rozdíl, jestli jde alespoň jedna wifina a jedna telka anebo nejde nic. K vyhlazení lidstva nedojde, ale někdo by mohl vyhladit mě.
Pokud mám NASku v přízemí a sám sedím v patře tak je sakra zásadní rozdíl, jestli mi to jede víceméně 1Gbps anebo (kvůli špatně nastaveného routeru, příp routeru který to neumí) mi to z dá tak 300 a ještě tím zabiju net ve zbytku baráku.
Nejde vše zapojit do jednoho switche? Bylo by to přehlednější i funkčnější. Když se jedná o domácnost přijde mi tohle jako hrozný bast který stojí navíc zbytečně moc peněz.
O možnosti zapojení do jednoho switche jsem samozřejmě také uvažoval a možná by to bylo nejlepší řešení, ale...
Protože s touto možností nebylo počítáno od začátku, kabeláž na jedné straně budovy je již natažená, zakončená a zapojená do switche a nechce se mi do toho znovu zasahovat a rozvrtat to, co už je funkční. Na opačné straně budovy se kabeláž teprve musí dodělat a nevím, zda by bylo ideální každý jednotlivý kabel prodloužit o 10 metrů kvůli zapojení do stejného switche. Proto mi připadalo použití dvou switchů v těchto podmínkách jako optimální, ale jistě to nevím.
Jak jsem viděl ve vedlejším vlákně, někteří už řeší i připojení na rychlosti 10Gb. V souvislosti s tím mě však napadlo, proč výrobci nedělají i na těch běžných (nepředražených) switchích alepoň jeden port jako 5Gb nebo 10Gb. Když je ten daný port použitý jako uplink pro ostatní porty, tak by to přece mělo smysl nebo ne?
Však jsou běžně na trhu switche s dvema 10Gbps porty a u těch nejlevnějších ta cena není nijak přemrštěná - odpovídá to prostě aplikaci do které se se switchem počítá... A do takové aplikace (podnikové sítě) je jeden uplink port kravina, protože se síť bězně staví jako "dvojitá hvězda" - tedy že v "core" sítě jsou dva redundantní 10GE switche a na ně je připojená hromada "access" switchů (do každého code switche jedním uplinkem)
Jak nastavíš na MK: musí to být "správný router" a musí být správně nastavený aby takový provoz odbavil ve switchi a netahal ho do CPU.
Mám RB (net) a za ním pak 16 portový switch, ve kterém je PS4, NAS, TV apod. jak nastavit router, aby př. TV chtěla NAS a netahala to do routeru.
Pokud to máš tak, jak píšeš, půjde to z NAS do TV pouze přes switch. Přes router to bude přistupovat např. k internetu. Toto však platí pouze v případě stejného subnetu.