Potřebuji zařídit záložní připojení do kanclu, když vypadne UPC. Primární konektivita UPC je 240/24, moje očekávání od spoje je (bylo) 10/10 přes den a 50/10 přes noc (přes noc běží zálohy od zákazníků směrem do kanclu).
Z budovy je přímá viditelnost na balkon mého bytu, vzdálenost 4 km, volná fresnelka. Kancl je v širším centru Brna, byt na kopci mimo centrum.
Mám volné SXT Lite5 (16 dBi) (původní myšlenka byla připojovat se na UPC WiFree, ale ukázalo se, že když vypadne UPC, tak je to v celé oblasti :). Kalkulačka Mikrotiku ukázala, že ho proti LHG půjde použít (reliable link - viz screen níž), dokoupil jsem teda LHG 5 AC XL (27 dBi).
- Spoj je osazený, LHG na střeše straně kanclu (bridge), SXT na balkoně (station-bridge), v obou jednotkách poslední RouterOS 6.45.3, zaměřeno je podle signálu, jak nelíp to šlo (u SXT je to skoro jedno).
- Pokud jsou obě strany v limitu (regulatory_domain na CZ), tak se ani nenaskenují.
- Zkusil jsem zvýšit stranu LHG snížením antenna gain z 27 na 10, spoj je stabilní na SNR 47/35 už jsem na slušných 30/30 Mbps v UDP Bandwidth testu, ale CCQ kolem 40-50 %.
- Na straně SXT měnit antenna gain nejde (přepnout na jiné country a superchannel jsem zatím nezkoušel).
Teorii jsem si načetl, ale chybí praktické zkušenosti, abych z pokusů něco vyvozoval, proto prosím o radu na následující otázky:
1) Kalkulačka mikrotiku asi nepočítá s normama dané země, ale jen schopnostma zařízení..? proto mi ukázala, že spoj je spolehlivě možný, ale zřejmě ne v limitu.
2) Přikládám scany z obou stran - seřazené podle signálu nebo kanálu. podle toho skenu - pálí to i ostatní přes limity a neřeší to? přijde mi, že určitě.
3) DFS zdržuje pokusování, při každé změně na AP trvá několik minut, než začne vysílat. Dělá se to tak, že dám no_country, superchannel a vlastní scanlist, aby to ladilo pouze venkovní kanály po 20 MHz?
4) Jak zjistím skutečnou tx_power, když jsem v režimu regulatory_domain? Je to těch 17 dBm v "Channel 5660/20-Ce/an/DP(17dBm)" na detailu interfacu?
5) Proč to mikrotik dopočítává do 27 dBm, když limit je 1 W, tj. 30 dBm? Můžu jít teda legálně ještě o 3 dBm výš?
6) Z dob 2.4G si pamatuju, že na naskenování stačilo SNR třeba i 9 dB, na připojení třeba 16 dB a na použitelnou rychlost >20 dB. Tady je mi záhadou, že rozdíl mezi "naskenuje se" a "rychlost" je hrozně malý, příklad: jakmile se už podaří na SXT naskenovat LHG, tak se zpravidla i spojí a rychlost v bandwidth testu je hned >10 Mbps. Je to normální? Může to být projev zarušeného prostředí nebo nějaké nelineární regulace tx_power, nebo nekompatibility čipsetů?
7) Má CCQ nějakou vypovídací hodnotu i na úplně nezatíženém spoji?
8) Spoj je jen jako záloha. V praxi po něm něco poteče půl dne jednou za tři měsíce. Zarušuje nepoužívaný spoj (tedy zapnutý, navázaný, ale nulový traffic) ostatní? Neboli co naměří spektrometr na takovém spoji? (Uvažuju na noc, kdy poběží zálohy, a naopak většina ostatních spojů je nevytížených, skriptem měnit antenna_gain/tx_power.)
9) Jaký má vliv velmi rozdílný zisk/směrovost antén na obou koncích? Kde by spíš měla být úžší anténa, na zarušenějším nebo méně zarušeném místě? Mám v plánu vyměnit SXT za Disc Lite5 ac (21 dBi), víc se mi na balkon nevejde. Je šance, že by to pak jelo v limitu?
Díky za odpovědi i názory.
Výpočet z Mikrotik kalkulačky http://imgWorld.cz/OduDZGQ3gS.png - mezitím odstranili SXT Lite5, ale i s SXT SA 5 ac jim to vychází na Reliable při 975 Mbps modulační rychlosti...
Scan z LHG podle signálu: http://imgWorld.cz/BlY4B73YsJ.png podle kanálů: http://imgWorld.cz/O92wBeaxEY.png
Scan z SXT podle signálu: http://imgWorld.cz/qx1rzzgBjE.png podle kanálů: http://imgWorld.cz/1deiboch1T.png
Nastavení LHG: http://imgWorld.cz/6GhJuvblmo.png Nastevní SXT: http://imgWorld.cz/bwPYmLGnd9.png
Link z LHG na SXT: http://imgWorld.cz/T8VLZCk7FX.png Link z SXT na LHG: http://imgWorld.cz/Vf6gtpU5Mg.png
------------------------
Doplňuju odpovědi, co zatím vím:
1) Kalkulačka Mikrotiku omezení podle státu neuvažuje, ačkoliv firmware v jednotkách ano a omezí to vysílací výkon naprosto zásadně, takže výsledek realizovatelnosti spoje z kalkulačky se nedá brát vážně.
2) Pravděpodobně jo.
3) Jo, přesně tak to funguje. Antenna gain pak nemá vliv, stačí měnit tx_power. Na LHG to ale reaguje trochu podivně - od 10 dBm níž to nastavuje jen na ch0 a ch1 je cca na -3 dBm (posuzuju podle Tx signal strength).
4) Na detailu interfacu, po rozkliknutí Advanced mode, v sekci Current TX Power. Jenže LHG má tu tabulku prázdnou, takže asi jen z toho, jak píšu v otázce. Rozdíl mezi sloupci TX power a Total TX power je pravděpodobně součet obou chainů, tzn. Total TX Power je o 3 dBm (dvojnásobek) víc.
5) Nemůžu, viz. VO-R: "Není-li automatická regulace výkonu použita, snižuje se maximální povolený střední e.i.r.p. o 3 dB".
6) Ze zkoušení se zdá, že je to projev velmi nelineární regulace mezi nastavenou tx_power a skutečnou výstupní sílou signálu. Viz práce https://is.muni.cz/th/qn00y/172985-Ondrej-Skipala-DP.pdf kde jsou měření, která ukazují, že některé karty regulace pod 10 dBm nefunguje a vysílají třeba -3 dBm. Tzn. že si na LHG pěkně nastavuju po 1 dBm, ale ve skutečnosti je skok mezi nastaveným 10 a 9 dBm 13 dBm.
7) Ani ne, je dobré spoj zatížit.
8) Z výše linkované displomky: "Poznamenejme ještě na závěr, že samozřejmě rušení nastane pouze v momentě, kdy vysílá zařízení na vedlejší frekvenci. Pokud je síť na vedlejší frekvenci „zticha“, i když je přítomna, pak samozřejmě k žádnému rušení nedochází."
9) Zatím jen poznámka, že AP (mode bridge) je lepší dát na stranu méně ziskové antény, aby si určila vhodnější provozní kanál ona.