Pro přenos gigabit Ethernet skrz cca 20m zemní kabel Tcepkpfle (rozvaděč v RD – plotový sloupek) byly využity 2 na sobě nezávislé párové čtyřky kabelu Tcepkpfle, tj. 4+4 = 8 vodičů (každá párová čtyřka Tcepkpfle kabelu obsahuje 2 mírně kroucené páry a je též párově mírně kroucená, je mírně impedančně a kapacitně kompenzovaná pro sdělovací pásmo zhruba 16MHz (tj. zhruba norma CAT3).
Gigabit Ethernet podle norem vyžaduje minimálně kroucený UTP kabel 8 žil CAT5 (pro plných 100m lépe CAT5e dle norem), resp. frekvenční pásmo 62.5 MHz (přenos Gigabit Ethernet se obvykle realizuje skrz 4 kanály modulací 4bits/sec/Hz v každém ze 4 kanálů = 4x4x62.5 =1000 Mbps/sec) – ty normy ovšem platí pro délku LAN kabelu 100m (CAT5e pro pásmo 62.5 MHz je mnohem lépe kroucený a tím i kompenzovaný než CAT3 sdělovací kabely pro pásmo cca 16 MHz).
Doporučuji na každou stranu tlustého Tcepkpfle (v mém případě 100 vodičů 25x4x0.4) připojit nejlépe ohebný LAN CAT5e patch kabel (ev. diskuzi drátky vs. lanka v LAN Patch kabelech tu pominu) s jedním koncovým RJ-45 konektorem - ideálně běžnou zařezávací certifikovanou Ethernet CAT5e KRONE spojkou, nebo napájet 8 drátků cínem na LAN patch kabel a spoje izolovat bužírkou či páskou (nedrží na voskovaném Tcepkpfle - nutno drátky předem odmastit technickým lihem), případně nouzově Scotchlok 3M sdělovacími svorkami, ev. ukončit Tcepkpfle pomocí CAT5e Keystone atp.). Sám jsem použil ve sloupku - nedostatek prostoru - metodu pájení cínem a v rozvaděči v RD certifikovanou Ethernet stíněnou spojku pro 2 LAN kabely + narážecí nástroj KRONE (pozn. - mohou být až 2 takové napojovací tzv. "konsolidační body" na jednom 100m kabelovém úseku LAN CAT5e kabelu - dle norem..)
Pozn.: Pokud využijeme pouze 1. (první) párovou čtyřku Tcepkpfle dle popisu níže (jen 4 vodiče Tcepkpfle), získáme klasický 100Mbps Fast Ethernet spoj (4 vodiče CAT5e UTP LAN kabelu pak mohou zůstat v konektoru RJ-45 jednoduše nezapojeny – tj. modrý a hnědý kroucené páry) – ale je určitě lepší zapojit Ethernet trasu „standardně“ jako běžný UTP gigabit Ethernet patch LAN kabel se dvěma RJ-45 dle normy T568B - už i kvůli různým PoE normám. A mimochodem 100Base-TX Fast Ethernet používá každým směrem jen 1 kanál a tudíž vyžaduje 31.25 MHz a také CAT5e (ten vyhovuje do 100MHz na 100m - tedy i pro 2.5 Gbps Ethernet a okolo 20-30m zvládne i 10 Gbps Ethernet).
Je také třeba obecně počítat s ev. PoE problémy (pokud je tedy použit malý 0.4 průměr drátků v kabelu Tcepkpfle nebo SYKFY) pro delší vzdálenosti a pro vyšší PoE výkony (tam je asi fajn použít CAT6 AVG23 nebo silnější drátky).
Nyní už k vyzkoušenému zapojení kabelů pro Gigabit Ethernet přes 20m Tcepkpfle:
Párová čtyřka Tcepkpfle č.1 žíly:
a) bílý
b) řídící (modrá, oranžová, zelená, hnědá, šedá…)
c) tyrkysová
d) fialová
Párová čtyřka Tcepkpfle č.2 žíly:
a) bílý
b) řídící (modrá, oranžová, zelená, hnědá, šedá…)
c) tyrkysová
d) fialová
Pozn.: Párové čtyřky se od sebe liší jen v barvě řídící žíly „b“. Žíly „a“+“b“ plus „c“+“d“ tvoří 2 kroucené páry a dohromady kroucenou párovou čtyřku (mění se jen barva žíly „b“). Nepoužívejte nekompenzované (spolu nekroucené) páry ani páry z různých párových čtyřek - nebude to totiž fungovat ani na těch 20m !!!
LAN kabel Cat5e žíly řazeny dle PINŮ RJ-45 (norma T568B) + spojené žíly Tcepkpfle:
PIN 1) bílá-oranžová + 1. párová čtyřka (bílá = párový pár 1 - žíla „a“)
PIN 2) oranžová + 1. párová čtyřka (šedá - nebo jiná řídící barva = párový pár 1 - žíla „b“ )
PIN 3) bílá-zelená + 1. párová čtyřka (tyrkysová = párový pár 2 - žíla „c“)
PIN 4) modrá + 2. párová čtyřka (bílá = párový pár 1 - žíla „a“)
PIN 5) bílá-modrá + 2. párová čtyřka (modrá - nebo jiná říd. barva = párový pár 1 - žíla „b“)
PIN 6) zelená + 1. párová čtyřka (fialová = párový pár 2 - žíla „d“)
PIN 7) bílá-hnědá + 2. párová čtyřka (tyrkysová = párový pár 2 - žíla „c“)
PIN 8) hnědá + 2. párová čtyřka (fialová = párový pár 2 - žíla „d“)
Na cca 20m po tom s velkou rezervou (danou dalším LAN patch 20m kabelem CAT5e + Eth. spojkou od sloupku zpět do RD k mému PC) rychle běžel gigabit Ethernet včetně aplikací. Ono to dokonce zprvu běželo gigabit Ethernet i se 4 LAN patch kabely, z čehož 2 krátké patche byly na drátky Tcepkpfle velmi provizorně připojeny pouhým odizolováním a kroucením v ruce. Takže předpokládám to nějaké rezervy jistě má. Původně jsem FAST Ethernet 100Mbps zapojoval přes Tcepkpfle trochu jinak, pro Gigabit Ethernet jsem si to normalizoval dizkuzí s AI. Nezapomeňte si stáhnout Tcepkpfle normu a barevné značení párových čtyřek a jejich řídících vodičů (je totiž třeba z barevných obrázků prvně OK pochopit, jak jsou párové čtyřky konstruovány a které vodiče spolu kompenzovaně krouceny jako páry uvnitř čtyřek). Nic extra složitého na tom asi není. Snad to někomu do budoucna pomůže...