Jaké máte dlouhodobé zkušenosti FibeAir IP-20E (2.5Gbps) ? Jsou to podle vás vyladěné jednotky (firmware) o kterých nevíte a dělají co mají?

Díky

Ahoj, ty nejzásadnější problémy byly vyřešeny

  1. fatální zatuhávání jednotek při zapnutém FC (a ten musí být zapnut pokud neřídíš tok na vstupu (10Gbps) pod 2,5Gbps, resp pod aktuální kapacitu rádia)
  2. pojítko je na trhu už dlouho, tedy myslím si, že verze od verze se zlepšovala i odolnost rádia vůči útlumu prostředí
  3. co nyní řešíme a je to opravdu nepříjemné, že jednou za opravdu dlouhou dobu se některá z jednotek sekne a je nutný její restart (jde to i přes MGMT, pokud je tam jiná funkční trasa = nezamrzne MGMT jednotka jen není schopna navázat rádiové spojení s protistranou). Tento problém nastává velmi zřídka, tedy nám trvalo velmi dlouho, nežli jsme ho byli schopni pochopit co nyní víme:
    a - jak stav vypadá i - buď není mw trasa vůbec funkční, nebo ii - se spojení podaří, ale je navázáno na nejmenší modulaci
    b - co pomůže i - občas restart jednotky ii - vždy pomůže nastavení menší šířky pásma (250MHz)
    c - kdy k tomu dojde? Má to vždy vnější příčinu, spoj musí ztratit spojení s protistranou, tedy buď po tak silné bouří, že se spojení rozpadne zvýšeným útlumem, nebo pokud se jedna z jednotek vypne (servis, ztráta napájení).
    d - jak situaci řešíme? Vypozorovali jsme, že k chybě dochází snad jen u jednotek provozovaných v plné kapacitě respektive šíři pásma = 500MHz / 2,5Gbps, u jednotek, které provozujeme na 250MHz jsme problém nezaznamenali, nebo mnohem méně (nejsme si jisti). Věc řešíme s Vancem, ale problém je právě v tom, že k tomu dochází tak málo často.
  4. osobně nemám už moc chuť další ty jednotky kupovat, podle mě to chce už kapacitu 10Gbps na rádiu. ALE tyhle jednotky vychází prostě optimálně cena / výkon. Strašně se prostě těším na příští rok, kdy by snad měl být Racom...

K nam do site uz zadne 80GHz Ceragony (R1 i R2) nesmi.... Nejvetsi problem je jejich sekani. Casto staci projit pred antenou (nebo se v trase otaci stavebni jerab) a jednotka se sekne - pak je nutne je restartovat. Z tech zbylych spoju ted delame uz jen zalohy, nebyla to spolehliva vec, uz jim neduverujeme.
11 a 18GHz verze jsou stabilnejsi, ale i jejich nastavovani je ocistec.

@julian @pepe26 Kluci díky moc za reakce a tipy ... to co popisujete přesně sedí. Máme pouze jeden spoj, ale bohužel nás nejednou takto vypekl. A jejich technická podpora říká, že se to děje jen u nás... klasika.

Ahoj, a v jaké šířce pásma je provozujete, nám se osvědčilo snížit tu šířku na těch 250MHz, zkuste to taky...
Dál co vím, že těch problému s novějšími fw ubývalo, tedy máte tam poslední? (11.7.0.0.0.404)

Tzn. oba jste to řešili s Vancem nebo Vumsem?

@julian
Máme ho právě v 500MHz, ale tu kapacitu potřebujeme - proto jsme ten spoj pořizovali. 🙁

Máme tam: 11.5.0.0.0.262
a
VUMS.

Zajímavé,
máme jich asi 5, něco ve 250 MHz, něco v 500 MHz a nevíme o nich.

Chybu s FC jsme pocítili u verze s 10 Gbps portem, jinak naprosto cajk..... Teď budem jeden bondovat, tak jsem zvědav, co z toho vyleze....

    Ano resil jsem to s Vancem i Vumsem. Sirky pasma pouzivame asi maximalni - tenkrat jsme s tim ale delali fakt psi kusy, menili jsme vsechno mozne, uz ale nevim co vsechno. Fakt to ale byl velkej vopruz - zmenis neco a cekas nez to zase p*sere, treba par tydnu - pokaka se to? nepokaka? nevis jestli to pomohlo. Kdyz se to dlouho (mesice) nesekne, rikas OK, asi je to uz v poradku, jenze se to zase objevi - bylo to kvuli necemu jinemu? Nebo ne? Ceragony jsou taky nachylne na napajeni - kdyz management jednotky hlasi, ze ma napeti okolo 48V a mene, uz je to na povazenou a jednotka muze byt mene stabilni. Je to koktejl duchariny, ktery fakt nechci resit. Je to ale uz par let. Od te doby, co pouzivame Eriky Minilink na spoje, na kterych zalezi a zbyle Ceragony jen na zalozni spoje (takze se na ne vzdy dostaneme i z druhe strany a je mozne je restartovat) uz nas to tolik nestve.
    Ericssony jsou ultimatni, na 80GHz Racomy se ale taky tesime...
    Resp. i ty Ceragony dokazou par let bezet, ale kdyz prijdou "jejich dny", tak by s tim krapem jeden nejradsi prastil o zem. Ceragon=zbytecny problem.

    cmgn JJ to s tim FC primárně postihovalo jen SFP+ verzi (respektive myslím si, že fakticky i tu 1Gbps, ale tam se to prostě nemělo tolik šanci projevit). Ten mnou popsaný problém ty jednotky postihuje fak zřídka, tedy musíš jich mít víc aby tě to trklo. Ale například se nám to u nějaké z jednotek stalo prakticky s každým nově nasazovaným fw.... (po tom restartu). A prostě když ti po bouřce zůstane něco seklé, tak se to snadno hodí na bouřku.

    • cmgn replied to this.

      julian Tohle nám 1x udělala Alcoma MP600X... 3 ze 4 jednotek.... 2 už jsou pryč, jeden spoj pořád máme :////

        cmgn nam za posledni dekadu nezdechla bezduvodne ani jedna Alcoma :-/

        cmgn To hledím, u nás Ericsson a Alcoma jsou prostě bez problému (poruchovost pod 0,5%).

        • cmgn replied to this.

          myghael měli jsme 4 jednotky MP600X. Všechny připojeny standardně, všechny uzemněny. Přesto se stalo, že 3 ze 4 jednotek minimálně 1x (jedna dokonce 3x) zatuhly. Pomohlo jedině odpojení napájení a znovu připojení.

          Udělal nám to i summit když byl napajený dvojlinkou, ale tam se to vyřešilo po konzultaci s výrobcem navýšením napětí….

          Takže když to vezmu kolem a kolem - Alcoma - značka bez vývoje, kdo ví s jakou budoucností, zbytečně předražená a s trapným základním držákem antén bez jemného ladění….. to fakt neeeee :-) kór když se to seká a žere to o 1/2 víc jak Racom nebo Summit.

            cmgn trochu mimo tema,tady je rec o ceragonu,ale jinak s tebou souhlas.

            • cmgn replied to this.

              kozlicek Jj. Sorry. Trošku jsem se rozohnil 😃

              Jinak my třeba výše zmíněné problémy na Ceragonu nepozorujeme. Máme jak 1 tak teď i 2 Gbps v L3 LB a vše naprosto v cajku. O těch spojích nevím, sežerou jakékoliv SFP a běží v cajku. :-)

              Prošlo mi pod rukama několik ceragonu.
              20s, 20c i 20e
              U éčka se nám to zasekávání stávalo z důvodu max output poweru při atpc.
              Při dešti si ceragon pritopil na maximum co uměl. Průser byl že ruku v ruce s tím se zhoršilo SNR a i když přestalo pršet tak SNR bylo špatné z důvodu přeřvání vstupního zesilovače.
              Ceragon to ví, někdy ve verzi 9.5 udělali "obezlicku" kdy se dá v jednotce nastavit že smaží plným výkonem na atpc max určitou dobu a pak se vrátí na definovanou hodnotu.

              Trochu shit... Stalo se nám to i u 11tky 20c 🤦🏻

              o 17 dní později

              Chlapci potrebujem poradit...asi som fakt mimo alebo co...kde sa da vlastne stiahnut firmware do IP20E ? Vsak som vsetko pogooglil a prd...a to co je priamo v jednotke trocha nechapem...pyta subor (logicky) a ten musim niekde zobrat.

                gemb - Musíš si ho vyžádat od svého dodavatele, ale bacha, pokud tam máš nějaký starší, pak musíš jít přes mezistupně, abys mohl jít na ten nejnovější tak tam musíš mít nejméně tuším verzi 10.X, ale nejlíp se podívat do RN k tomu poslednímu fw. Ale pokud máš starší pak musíš například 8-9.2-10.0-11.X

                jak píše @julian musíš ho vyptat
                zkus Davida Němce z Vanco ( má tu účet ) nebo případně Martina Buroně z Datacomu.

                Oba jsou vstřícní - jen pro info starší fw neuměli vložit fw přes web gui ale tahal si ho z FTP. Pokud už máš možnost vložit fw přes web už máš pravděpodobně verzi 10. a výš.

                📡 Telekomunikace.cz