Vzniklo Sdružení za nekomerční internet. Jeho hlavním úkolem je ochránit spolky, které nezávisle na komerční sféře budují a provozují komunitní internetové sítě pro své členy, před ohrožením ze strany státu.
Neziskové spolky provozující komunitní internetové sítě v České republice se dlouhodobě potýkají s postupem Finanční správy, který ohrožuje spolkovou činnost a přístup k internetu za podmínek, které si určují sami jejich členové, a to i tam, kde komerční poskytovatelé internet poskytovat nechtějí. Stát prostřednictvím Finanční správy zasahuje do nezávislosti spolků tím, že se na ně nyní snaží aplikovat stejná pravidla jako na komerční poskytovatele, ačkoli pro to nemá oporu v zákoně, a to údajně také proto, aby komerční poskytovatele ochránil. Finanční správa nerozlišuje mezi zisky obchodních společností poskytujících internetové připojení a příspěvky, které spolky užívají výhradně na rozvoj internetových sítí a přivedení internetu všem členům bez ohledu na to, zda „se to vyplatí“. Přístup státu považují dotčené spolky za nespravedlivý a ohrožující celou občanskou společnost, proto nyní vzniklo sdružení těchto spolků, jehož cílem je podpora a ochrana práv spolků budujících a provozujících komunitní internetové sítě pro své členy.
Komunitní internetové sítě jsou v České republice budovány od roku 2001, kdy se staly hlavní hybnou silou tuzemského vysokorychlostního internetu. Protože spolky, dříve občanská sdružení, dokázaly budovat tyto sítě rychleji, efektivněji a bez potřeby zisku také levněji než komerční poskytovatelé, získaly podporu ze strany měst, ale i malých obcí, jejichž občané tak jejich prostřednictvím nezávisle na komerčních poskytovatelích získali možnost rychlejšího, efektivnějšího a levnějšího připojení a vzájemného propojení. Podpory komunitní formy budování sítí se přitom těmto spolkům dostává i ze strany Evropské unie a Organizace spojených národů.
Od roku 2014 se však tyto spolky potýkají s postupnou změnou přístupu Finanční správy. „Finanční úřady systematicky vyslýchají členy těchto spolků a bezdůvodně trestají za údajnou nedostatečnou aktivitu členů. Toto tvrzení finančních úřadů je však opodstatněné pouze tím, že česká legislativa výslovně nedefinuje, co lze považovat za spolkovou činnost. Finanční úřady přitom vůbec neberou v potaz základní pravidlo zakotvené již v ústavním pořádku, že každý může činit vše, co zákon nezakazuje, a stále více systematicky tak zasahují do spolkové svobody občanů, a to v oblasti, která je dnes již neodmyslitelnou součástí života každého z nás. Navíc argumenty, které Finanční správa používá, nemají dle našeho názoru oporu v zákoně, což vytváří nejistotu a nespravedlnost,“ vysvětluje Tomáš Dulík, mluvčí Sdružení za nekomerční internet (SNI).
V souvislosti s tím se Finanční správa pokouší pro své účely nahlížet na členské příspěvky jako na platby za služby, aby mohla zpětně zdanit prostředky, které spolky v řádu let postupně střádají za účelem rozvoje své činnosti a zlepšení života nejen svých členů, a dále aby mohla spolky za stejnou činnost, která jí dříve nevadila, pokutovat. „I přesto, že Český telekomunikační úřad jako dozorový a regulační orgán telekomunikační činnosti v ČR provedl důkladné kontroly několika našich spolků a potvrdil, že se nejedná o podnikání, Finanční správa tyto závěry odmítá respektovat,“ dodává Dulík, podle kterého dotčené spolky dodržují zákony a chovají se od roku 2001 stále stejně. „To, jaké budou členské příspěvky, ale i kam se bude například ubírat budování sítě konkrétního spolku, si určují v rámci samosprávy spolků samotní jejich členové, kteří jsou členy spolků logicky proto, aby tím sobě a svým blízkým zlepšili život. Jde tak o zcela odlišnou situaci než v případě komerčních poskytovatelů, kteří na činnostech, které poskytují spolky nekomerčně, vydělávají a své zisky vyplácí svým vlastníkům. Nejen, že stát tak jako by zapomněl, že díky těmto spolkům se ohromné množství lidí dostalo k připojení a život v obcích se tím nepochybně zlepšil, ale dokonce se může zdát, že stát jako by chtěl lidem bránit v tom, aby si své potřeby, mezi které internetová síť dnes neodmyslitelně patří, obstarávali sami. A to v situaci, kdy se stát dlouhodobě potýká s výtkami ohledně oligopolních aktivit na trhu s telekomunikacemi,“ říká Dulík.
V reakci na tento přístup Finanční správy nyní po několikaletých snahách jednotlivých spolků hájit svou činnost vzniklo Sdružení za nekomerční internet, jehož hlavními úlohami je zajištění právní ochrany a zastupování spolků provozujících neziskové internetové sítě, které čelí tlaku ze strany Finanční správy, a obecná edukace o tom, jak tyto spolky skutečně fungují a v čem jsou prospěšné pro společnost. Cílem také je, aby si palčivost problému uvědomili samotní zákonodárci, jejichž pravidla jsou dle názoru spolků pošlapávána, a případně se vůči těmto snahám vymezili.
Dva členové sdružení, spolky PilsFree, z. s. a cyrilek.net z.s., přitom (po marné snaze hájit práva svých členů před správními soudy) již byli nuceni podat proti rozhodnutím Finanční správy a souvisejícím rozhodnutím správních soudů ústavní stížnosti. „Především usilujeme o jasnou odpověď na otázku, zda se lidé mohou spojit a složit se na to, aby si společně něco zařídili. Pokud by totiž podobným způsobem Finanční správa přistupovala i k dalším spolkům, ohrozilo by to spolkovou činnost jako takovou a smysl většiny spolků v České republice,“ dodává Tomáš Dulík ze Sdružení za nekomerční internet.
Součástí sdružení je aktuálně 9 spolků s více než 65 tisíci členy. Jedním z nich je také PilsFree, z. s., největší komunitní sítě v Evropě, díky které tisíce členů uspokojují své potřeby bez toho, aby byli závislí na komerčních poskytovatelích.
28.8.2023