Ať se jdou s celou NIS2 vy*rat...
Viz článek na lupě ke stále nefunkčnímu katastru:
Kybernetická krize na národní úrovni
Z pohledu kybernetické bezpečnosti je nefungující katastr nemovitostí bez diskusí velkým průšvihem, který lze podřadit pod kybernetickou krizi na národní úrovni, jak na ni pamatuje směrnice NIS2 v článku 9. Slovensko navíc do své vlastní legislativy už tuto směrnici začlenilo, takže se na něj vztahuje povinnost podle kyberbezpečnostních regulí Bruselu postupovat.
Členské státy pro takový případ mají mít zřízeny orgány pro řešení kybernetických krizí, vybavené odpovídajícími zdroji pro rychlé, účinné a účelné plnění svěřených úkolů. Vedle toho pak každý stát má mít přijatý národní plán reakce na rozsáhlé kybernetické bezpečnostní incidenty a krize. A pokud problém přeroste do nadnárodních důsledků, pak je tu síť EU-CyCLONe, tedy Evropská síť styčných organizací pro řešení kybernetických krizí. Ta by měla být o všem informována a společnými silami hledat možnosti, jak následky incidentu rychle eliminovat.
Výpadkem se zaobírá slovenský národní CSIRT, který ale je na slovo skoupý s poukazem na „mlčenlivost podle zákona o kybernetické bezpečnosti“. A nepochodili jsme ani u Evropské agentury ENISA, která má síť EU-CyCLONe na starosti. Ta na dotazy, zda je se situací slovenského katastru důkladněji obeznámena a poskytuje mu podporu v souladu s NIS2, pro změnu nereagovala vůbec