• FTTx
  • Jak vláknově organizovat páteřní trasy ve spojkách

Čau,

mějme trasu, která začíná v jednom bodě a dále se pak dělí jako strom resp. vetve stromu. Jedna vetva je mensi cast, druha je vetsi cast apod.

Základ by byl jeden 72vl kabel, ktery půjde pres 2 odbocne boxy, kde se z nej ubere par vlaken a pak bude pak bude napojen na 2x 48vl. S tim, ze pak potreba vlaken bude jednak z toho vychoziho boxu po 72 do tech 2 48, ale pak i jen mezi temi dvouma 48 v tom bode rozdeleni.

Ta trasa bude protinat x vesnic, budou to jednak GPONy pro splittery do vesnic, tak i nase p2p spoje na vysilace ve vesnicich mimo gpon, tak to muzou byt vlakna pro dalsi subjekty v ramci celeho stromu... Muze to by klidne z jednoho bodu 1 par vlaken na uplne druhy konec site.

No a ja nevim jak to udelat, jak to "navlaknovat" aby to davalo nejak smysl, aby ty vlakna pak nebyly cik cak,

Resp. zajimame nejaka zkusenost na takovych trasach jak se vlaknuje.

Min. co si myslim ze by bylo dobre, tak to nejakym zpusobem oddelit. Resp. min. na cast pro jine subjekty mit v solo kazetach. od nasich p2p a gponu... Nebo mit solo jenom gpon a p2p vlakna u sebe... Nevim...

Staci mi nejake principy, postupy a uz si to pak nejak prevedu. Diky

  • Upraveno

U nas volim metodu podla toho o aku cast siete ide a ak by sa poskodila co by to ovplyvnilo. Napr mame kabel 48vl s buframi po 12vl. Pri obci mam napr logiku - zeleny buffer - primarna siet, privody do primarneho splitra. Cerveny buffer - sekundarna siet, modry buffer - PTP, biely buffer rezerva na celej casti...
Potom ak prechadzam boxami / rozvadzacmi a potrebujem nieco riesit, viem coho sa mam chytat a co je ako dolezite. Napr dolezity je pre mna zeleny buffer, pretoze jeho poskodenie znamena znacnu poruchu siete, cerveny oproti tomu nieje az tak velky problem, je to porucha pri poskodeni ale sekundarna cast ovplyvni vzdy menej zakaznikov. To iste pri odbocovani v kazete/ spojke hocikde...proste nemiesam rozne priority do jedneho buffra. Ku kazdeho prioriote je taktiez iny pristup. K tej najvyssej ide len clovek, absolutne znaly...ku klientovi, ktory spada do sekundarnej siete ide "hociaky" technik, takze ked by poskodil v kazete pri zvarani, je to mensi problem...atd...da sa to riesit rozne. Samozrejme pri zemnej siete prioritu a bezpecnost este zvysim tym, ze sa pouziju oddelene trubicky.

Buffery bude mět pravděpodobně barevně:
72vl - modra, oranžova, zelená, hnědá, bílá, šedá

48vl - modrá, oranžová, zelená hnědá

Záleží kolik vláken bude potřebovat mezi těma 48ckama?

    miract farebne oznacenie bufferov treba riesit uz podla konkretneho kabla a vyrobcu. 48vl kde je 4x buffer moze mat oznacenie červena, zelena, modra, biela ale iny vyrobca ma modra, oranzova, zelena, hneda. Zalezi len od toho ktora tabulka farebnych kodov oznacenia je aplikovana vyrobcom. To iste je aj pri vlaknach...pri vlaknach som zvyknuty, zacinat modra, oranzova, zelena...koncim bledo modrou. Opat iny vyrobca moze mat červena, zelena...
    Preto pri planovani, je dobre pouzit jedneho vyrobcu aby mu sedeli nasledovne buffre ak zo 72vl niekde na trase zredukuje na 48vl. Opat, ja osobne sa snazim farbu na farbu a buffer na buffer v celej dlzke...keby ma dvoch vyrobcov a kazdy inak aplikuje kod farby tak je to pekny bordel hned na zaciatku.

    miract mezi 48 bych si vyhradil jeden buffer. To by mělo být dostatecne.
    Takže mít napříč vším definovane barvy bufferu?
    Zase aby se neplýtvalo vyhrazenými a nechybělo jinde.. ale zase gponove porty víc celkem přesně...

    O jakých vzdálenostech je řeč?

      rseb naše síť do 10km cca ty nejvzdálenější body.

      A z těch dvou lokalit po cestě té 72tky se budeš potřebovat jen na konec 72tky nebo i na stranu 48ček?

        miract i ty 2 48 mezi sebou. Pro cizí a svoje P2P propoje. Klasicky prostě všechny typy sluzeb můžou být kamkoliv...

        Když bych vycházel z mého barevného uspořádání bufferů, tak bych to udělal následovně:

        48a <-> 48b propojit hnědou
        72 modrá, oranžová, zelená <-> 48a modrá, oranžová, zelená
        72 hnědá, bíla, šedá <-> 48b modrá, oranžová, zelená

        No a ty dvě odbočky po cestě bych řešil z 72 z bufferů zeleného a šedého.

        My začínáme třeba 72f kabelem který prosmyčkujeme přes 4 rozvaděče, v každém rozvaděči přerušíme jen jeden buffer, zavedeme do "páteřní kazety" a vytáhneme něj vytáhneme 6 vláken. ve 4tém rozvaděči musíme mít více místa, v jedné páteřní kazetě nám zůstane 6 vláken z rozděleného bufferu, zbylé buffery provaříme ve 4 kazetách na 4 buffery pokračující 48f. Ta 48f teoreticky projed přes další 4 rozvaděče a tam se podobně napojí na 24f, která dojde až někam "do pole".
        Trasu bohužel nejde vždy dělat jako linii a občas vzniknou nějaké odbočky, pak prostě v některé skříni vybočíme 6 nebo 12 vláken do odbočky a "matematika" funguje dále stejně. Když se po trase objeví např. větší panelák na kterém máme vysílače, vybočíme tam taky 6 vláken podobně, jako by ten panelák byl rozvaděč. Navíc to téměř nikdy nevyjde tak, aby trase bylo 72/6=12 rozvaděčů. Řekněme že jich většinou vyjde 10 (i s případnými odbočkami), takže v celé trase je vždy jeden rezervní buffer "pro strýčka příhodu".
        Z těch 6ti vláken určených pro daný rozvaděč vyvádíme 2 vlákna na SC/APC konektory (máme tam SC/APC duplex spojku), na tyto vlákna připojujeme GPON splittery. Můžeme tak snadno rozpojit vstup splitteru pro potřeby měření. 4 vlákna tak zůstávají pro nějaké P2P služby. Pokud by to časem nestačilo, můžeme nad některé vlákno nasadit CWDM, nebo můžeme poměrně snadno "parazitovat" vlákno ze sousedního rozvaděče na stejném bufferu. Můžeme taky sáhnout do rezervního bufferu. No a pokud bych se opravdu hodně přepočítal a někde po trase vznikla neočekávaná výstavby (bytovka, satelitní městečko nebo průmyslová zóna), pořád máme v trase rezervní mikrotrubičky a můžeme si dofouknout další kabel.
        Na barvy si moc nehrajeme - podle nějaké vlastní tabulky barev převádíme barvy na čísla a snažíme se vařit vlákno1 na vlákno1 (to stejné u bufferů). Zbytek musí vyřešit evidence.

        • Upraveno

        Ked uz je nazov threadu "Jak vláknově organizovat páteřní trasy ve spojkách" tak by som uviedol, ze u nas pri optickych sietach rozdelujeme backbone (pater) a access (pristupovu siet) tak, aby backbone bola co najviac chranena pred poskodenim. Teda nieco take, ze technik ide pripajat klienta, a hrabe sa pritom v spojke kde je backbone, je uplne nepripustne.

        V praxi to u nas vyzera tak, ze napriklad na 10 kilometrovej trase (cez intravilan aj extravilan) mame multiruru, ktora priebezne prechadza cez zemne sachty. Zemnych sacht je po ceste napriklad 20 a moze sa stat, ze pribudnu dalsie.
        Niektore z tychto miest su urcene ako "agregacne body", do ktorych sa zbieha okolita miestna siet. Na konkretnej 10 kilometrovej trase je ich napriklad 6. V agregacnom bode je nad sachtou postaveny stlpikovy rozvadzac s MICOS kazetami. Okolo tohto rozvadzaca je hviezdica s pristupovou sietou. V agregacnom rozvadzaci je spravidla prva uroven splitovania PON siete.

        Backbone kabel ide v jednej mikrotrubke v celej trase a je prerusovany iba v agregacnych bodoch, kde sa z neho vybocuje spravidla 4 vlakna (niekde 8 vlakien) do agregacneho stlpikoveho rozvadzaca. (spravidla sa prerusene vlakna vybocia z oboch smerov). Backbone kabel je v zemi, na vybocenie nad zem je na nom zemna spojka a navareny kratky odbocny kus kabla, ktory vyjde do nadzemneho rozvadzaca. Ak by mi cez agregacny rozvadzac napriklad preslo auto a znicilo ho, znici iba agregacny uzol, no backbone v zemi je nedotknuta.

        V druhej mikrotrubicke v trase ide z agregacneho rozvadzaca kabel pristupovej siete, na obe strany (pripadne na viac stran). Tato mikrotrubicka je otvorena vo vacsom pocte zemnych sacht ako backbone mikrotrubicka, a rovnako aj kabel v nej.

        Vhodne navrhnutie vlakien a konektorovanie v MICOS kazetach dava velmi dobre moznosti. V uplynulych tyzdnoch menili kolegovia v takejto trase usek asi 2 km backbone kabla. Pouzivane vlakna v tomto useku prepatchovali cez access kabel, vytiahli prec backbone, vymenili kabel, navarili, prepatchovali naspat, a bolo. Kedze prepoj nad tym bezi po viacerych vlaknach cez LACP, uplne cela vymena backbone kabla prebehla bez prerusenia prenosu dat cez backbone co len na sekundu.

        Na mieste kde mame usek backbone nad zemou (asi 500 metrov), sa uplatnuje podobny princip. V subehu visia dva kable, jeden je pre backbone, ktory sa neprerusuje, a druhy kabel pre access, ktory je zavedeny do optickych boxov.

        Ano, jak pises, tak podobne je to v planu

        Jde trasa, ktera je ciste v extravilanu a jde kolem obce, kde se udela jeden zemni box, kde se vytahne par vlaken pro gpon obce. Nebo to jde intravilanem a s tim soubezne distribuce, ale oddelene.

        Komory jsou pouze zemni, aby nebyl primo pristup a do splitterovych boxu se udela vypich.

        Takto jsou dle potreby a dispozice maximalne 1-2 vypichy v obci, jinak jsou boxy na specifickych mistech mezi obcemi...

        A jak jsem psal, jsou tam defakto 3 typy sluzeb ve vlaknech. P2P propoje vlastni (na vysilace/i privodni vlakna konektivity), P2P vlakna pro cizi (btsky apod) a GPON vlakna pro obce typicky 1-2 per obec.

        Takze z diskuze vyplyva, ze jednotlive sluzby nejlepe nejakym zpusobem oddelit do bufferu/kazet

        Ano kdyz by se nekde pridavalo vlakno pro splitter, tak chci minimalizovat riziko, ze nekdo pojebe vlakno, ktery je pro btsku apod...

        📡 Telekomunikace.cz