Insider vam to jiste rad vysvetli, akorat je to nekdy problem z nej vyrazit nejakou smysluplnou informaci :)
Cely vtip tohoto SKOROprofesionalniho reseni je v tom LNB. Cili prechod na jine pasmo je otazka prekopani celeho LNB, predpokladam, i kdyz je to blizko. IDU zustava, stara se o veskerou komunikaci vcetne modulace, finalni signal je koaxem na mezifrekvenci hnany do ODU (coz je LNB+antena+ozarovac). Veskere schopnosti kodovani a komunikace ma IDU.
LNB (ODU) akorat ten signal vezme a tak jak je ho prekonvertuje do prislusneho pasma. Je to jednoduchy a staricky princip, v kazdem satelitnim taliri je to same, byt jednosmerne.
Rychlost je dana sirkou pasma a kodovanim, takze pokud to se nejak nezmeni, tak rychlost zustava bez ohledu na pasmo. Zalezitost IDU.
Sumasumarum (Insider jiste upresni) by slo v pripade zmeny pasma o to vysroubovat z ozarovace LNB a nasroubovat jine. Pokud bude sam ozarovac vyhovovat novemu pasmu, jinak menit i s nim. Antena jako takova by mela v principu vyhovovat vsemu. Kabely a IDU taky.
Btw si nemyslim, ze je to nejak uuuuplne extrasuper levne. Je to na urovni podobnych spoju. Muzu srovnavat konretne jen s RAY, nicmene ten je v prodeji se stejnymi antenami o 10k levneji nez AirOne M7 (na 100Mbps), pripadne o 20k draz (na full speed 170MBps).
A troufnu si tvrdit, ze parametricky bude RAY lepsi - ale to je ciste nazor do diskuse, zadny flame.
Ceny Alcom z hlavy nevim, ale odhaduju ze budou +- to same.