mikrotik = linux.
On ti tedy možná vyhradil /64 segment. Ale přidělil ti ho na WAN stranu - gateway přeci není u tebe. Tedy segment není tvůj, ale jeho.
Je to naprosto stejné, jako s IPv4 ... když ti dá 192.168.66.0/24 a výchozí bránu 192.168.66.1, taky můžeš jednu IP vzít a použít na LAN straně? Ne ... použiješ NAT (a na LAN straně jinou síť). Jenže to s IPv6 nemůžeš.
Jak bys to řešil s IPv4? Před mikrotik (router) dal switch a jednu z IP dal mikrotiku a jinou tomu serveru. Ale to znamená, že ten server není za routerem, ale přímo na síti poskytovatele (byť za switchem, ale toho nějaké IP adresy nezajímají). Opět je to stejné i v tomto IPv6 případě.
Pokud bys chtěl doma routovat veřejné IPv4, tak jak by to šlo? ISP by ti musel také přidělit SEGMENT, který by nasměroval na tvoji WAN adresu. A tvůj router ať se s tím popere jak umí (samozřejmě to lze řešit i pomocí NAT). A v podstatě stejné je to s IPv6, potřebuješ samostatný segment, který může být na tvé LAN straně.
Router přehazuje pakety podle cílových adres, pokud bude mít na dvou stranách stejnou síť, tak z logiky věci bude dost zmatený a tedy nefunkční ...
Typicky se to dělá tak, že ISP na wan stranu nepřiděluje nic, ono to vlastně není potřeba. Nebo i přidělí, ale tobě to může být vlastně fuk. IPv6 na WAN straně tě zajímá jen z toho pohledu, abys to zabezpečil firewallem. Zapomeň na NAT!, zapomeň na NAT!
Ale v konfiguraci oznamování té sítě nastaví, co má tvůj router za možnosti. Pro domácí přípojky je to typicky DHCPv6-PD (prefix delegation). Teprve tam určí, co máš za segment pro svoje potřeby.
Tvůj router pak si pak o ten segment (prefix) za pomoci DHCPv6-client řekne a uloží do ipv6 poolu. Mikrotik umí i vytvořit default route.
Teprve z toho poolu pak ty přiděluješ adresy na svá LAN rozhraní (přesněji: sítě - už jako /64). Ty už pak fungují tak nějak samy, oznamují autokonfiguraci, stanice se samy nastaví, mají-li to povoleno. Ruční konfigurace ala tvůj server je také možná, to je jen tvůj boj, protože ten segment je opravdu jen tvůj.
Také ti místo dhcpv6-pd může nějaký segment naroutovat staticky. Ale opět - musí to být JINÝ segment, než je na wan. Ten pak jen nastavíš na LAN a je to (tvůj router zná jak LAN stranu, tak WAN stranu a má výchozí bránu - nic víc nepotřebuje).
Přečti si tu knihu, posílal jsem odkaz.
Pro jistotu: nemluvím o PPPoE.