V první řadě si musíte ujasnit jaké bude použití OTDR a na jakém typu sítě. Poté je možné OTDR vybírat dle parametrů dynamického rozsahu, mrtvých zón a vlnových délek. Pokud to bude na PON síti, chcete měřit jen od zákazníka ke splittru nebo i přes splitter? Od zákazníka ke splittru lze použít například optický multimetr pro ověření vložného útlumu, délky trasy, případně ohybů a jiných poruch (používá např. T-Mobile při FTTH výstavbě). OTDR tedy není vždy jedinou možností. Pro měření přes splitter jsou požadavky na OTDR mnohem vyšší a to převážně na dynamický rozsah, který by měl být dostatečně vysoký na "prosvícení" splittru, tak aby signál za splitterem nebyl v šumu. Mrtvé zóny (identifikační a útlumová) musí být co nejkratší, aby "bylo něco vidět" i za splitterem.
Pro snadné a jasné měření OTDR je možné použít inteligentní technologii EXFO iOLM, kde se měřidlo samo nastaví dle měřené trasy a automaticky vyhodnotí trasu a její prvky, které jsou znázorněny pomocí jednoduchých ikon.
Ohledně zisku na trase při měření OTDR, se jedná o běžnou věc, pokud jsou svařena dvě vlákna s odlišným vidovým polem/jádrem. Nejčastěji se jedná o kombinace vláken G.652.D vs. G.657 (z jedné strany bude zisk, z druhé strany vyšší útlum). Pro zjištění reálného útlumu svaru je nutné měřit oboustranně a hodnoty průměrovat.
Kolega Ing. Pavel Kosour u nás vede školení na měření a vyhodnocení optických tras, kde se celá tato problematika a mnohem více řeší. Vzhledem k aktuální situaci se školení prováděla i online.