zero svestka
2x 1Gbit. "Standardizovaný" stroj co dodávám do jedný firmy už několik let. Dělá to co má dělat a to je trafik do 800Mbit. Jediný co se za ta léta mění je deska, cpu, ramky a občas šasí. Vítr na karty dofoukne protože větráky to tlačí ven dozadu tak to nasává kolem karet studenej vzduch. Nejsou tam dvě karty nad sebou tak je pod ní perforace pro průtok vzduchu.
Jelikož do toho šasí ty desky nepatří, vyřezává se zadní bracket na desku a vkládá se výtisk z 3d tiskárny aby to nějak vypadalo. Šasí je dělaný na starý desky a i tam bejvá problém s chlazením takže tam ručně dodělávám to navádění vzduchu na cpu (bílí plasty) což bude muset dělat i pgb . Při syntetických testech to srazí přes 20°C na CPU. Většina lidí tuhle sestavu dává i do mělkých racků na střechu/stožár/výtahovky takže krátký šasí se hodí a vylepšený chlazení pomáhá lépe držet teplotu dole a není nutný aby se větráky točily na větší otáčky. Je ověřený, že větráky si nezvýší otáčky při nárůstu trafiku což seriový chlazení nedá a otáčky zvýší.
No a jedna perlička. První verze se stavěla na xeonech-e3 se sandy bridge. Takt 3.2GHz, 4 core, turbo skoro není reálně použitelný. Spotřeba 60-70W prakticky v idle. Dneska xeon-e na coffee lake refresh, takt 3.4GHz, reálně turbo prakticky neustáte 4.2GHz i v zátěži a spotřeba 15-40W podle zátěže a reálný výkon proti sandy bridge je snad 2x větší. Kdo říká že intel za posledních 10 let nepokročil? já teda ne. Každej skok v mikroarchitektuře (bridge (sandy a ivy) na well (haswell a broadwell), well na lake (kaby, coffee, coffee refrest) je v routerů neskutečně znát. Navíc dneska tam lze osadit v rozumný cenový hladině i rychlý nativní 8core který zvládnou opravdu hodně.
Jsou to nejlevnější výkonný routery postavený na serverových komponentech a když pominu že jeden majitel ho uvařil protože nevětral v malim racku na střeše a druhej měl nějakou chybu v biosu kdy cpu nastavil na 1.6GHz což opravila aktualizace biosu tak jde o super routříky. To že píšu nejlevnější neznamená že jsou nějaký pomalí nebo ochuzený. Xeony-E jsou prakticky core i7 takže žádný vořezávátka to nejsou. Když se zamyslím tak někde 4core verze co je na fotce dělá docela v pohodě 2Gbit qt,mangle,nat,filter a je docela v klidu na SFP+. Jasně že ne na haswellu ale na coffee-lake. Je to rozdíl jako sviňa.
Nicméně pokud někdo chce víc než 8 jader tak od intelu ruce pryč protože tam jinak nechá fůru prachů za nic na víc. AMD zase moc nemá konkurenci proti monolitický i9 8core alias Xeon E-2288G. Jo jasně, amd má 8core ale nemá takový takty který udrží i v zátěži a navíc to jsou slepená jádra což není to samí jako jeden velkej 8core u intelu. A pokud chce člověk serverový věci tak u amd musí do epyc a ten má draží bižuterii kolem CPU což se ale otočí pokud chce člověk 16core. Tam vede amd s epyc.
Jedno 8core intel poslední generace je v provozu na 3Gbit lince. Zátěž 20-30% a průměrná spotřeba za týden je 37W takže wow pro ty co musí řešit zálohu napájení.