Aktualizace
Americká organizace Children’s Health Defense založená Robertem F. Kennedy, Jr. vyhrála v srpnu 2021 soud s FCC za stanovení nových bezpečnostních předpisů k bezdrátovým emisím, které by braly v potaz bioefekty. Nikoliv jen ohřev tkání v důsledku neionizujícího záření jako doposud.
--
Před nějakým časem jsme tu měli diskuzi nad potencionálně nepříznivým dopadem 60 GHz na buněčné dýchání. Diskuze se zvrtla do nešťastného překřikování mezi dvěma tábory, které vedlo k ukončení a následném smazání vlákna na offtopic. Na jedné straně tábor zastánců současných "tepelných" norem upravující mikrovlnnou expozici neionizujícího záření. Na straně druhé tábor poukazující na to, že i podlimitně "tepelné" expozice konkrétní frekvence mohou mít nepříznivý dopad na organismus, jako například problémy s výměnou kyslíku nebo vstřebávání jódu (bioefekty).
V této souvislosti si dovoluji problematiku znovu otevřít, protože dle všeho ani do roku 2022 nejsou k dispozici studie, které by výše uvedené podezření dostatečně vyvracely. Naopak přibývá dalších hlasů, které poukazují na to, že absorpční frekvence molekuly kyslíku O2, která je právě 60 GHz a okolo 140 GHz, má mít zásadní vliv na schopnost navázat kyslík na hemoglobin, tedy způsobovat hypoxii.
Přikládám absorpční graf kyslíkových molekul (O2, O3, CO2, H2O) z researchgate.net ze kterého vyplývá, že i THz frekvence jsou frekvencemi absorpčními, což by mohlo mít nepříznivý vliv například v souvislosti s nitrotělní bezdrátovou senzorikou.
Každopádně je to problematika, o kterou má smysl se zajímat. Děkuji za věcnou diskuzi a případné odkazy na relevantní studie.