Adam03 Téma je komplikovanější než se zdá a má mnoho úrovní pohledu a hodnocení rizik. Kdyby byla situace pouze o tom, zda se jistíš správně/nejistíš správně (tam spadá i nejištění se vůbec), tak věřím, že by mnoho problémů a úrazů nevznikalo.
Pominu jasnou právní rovinu pro podnikatele i zaměstnance, k té se již dost lidí vyjádřilo, je dobře dohledatelná i googlem a souhlasím s ní.
Mám příklad jednoho z mnoha poznatků z praxe, který doporučuji zvážit (a je univerzální k tomu, zda lezeš soukromě či pracovně):
I když jsi sebelíp zajištěný a tvoje vybavení tě udrží ve vzduchu, tak je na OSTATNÍCH lidech, zda to přežiješ. Když někde bezvládně visíš, máš maximálně několik desítek minut. Když jsi při vědomí, ale třeba za hranou střechy nad kterou se nevyškrábeš, tak můžeš zase jen doufat, že je tvůj zachránce někde hodně blízko. Co tím chci říct? Lezení v jednom člověku s jištěním je stejně nebezpečné, jako kdybys lezl bez jištění. Říkám to jako člověk, který na klientské instalace jezdí sám stejně jako ostatní mí kolegové. Musel by nás být dvojnásobek a to prostě firma nezaplatí. Zákazník tě nezachrání a dispečer na druhé straně mobilu také ne. Hasiči jsou rychlí, ale i tak to může být 50/50, zda budou "dost" rychlí.