jap Tak přeci jenom si nemyslím, že bychom byli reprezentativním vzorkem, ale dovedu si představit, že takto bude vypadat běžná domácnost během 5-8 let (Tedy opravdu typická domácnost za 8 let nebude mít ani omylem 2 děti v pubertě, maximálně tak jedno dítě a k tomu úředně přiděleného běžence). Faktem je, že jakmile vyvezu zvěř někam do pryč, kde nemáme vlastní připojení, nepřiměřeně nadává na rychlosti, odezvy a podobně s poznámkama: Sem už příště nepojedeme, že? A to je běžný stav, který je dnseka ještě na DSL, kabelovkách očas i na optikách, které dneska operátory živí.. V narážce na fyzickou kvalitu služby. No jo, ale to jsou přípojky, které dneska tyto operátory živí.. Nové optiky tvrdě dotují ve většině případů. Tedy na opravdu kvalitních službách prodělávají kalhoty a na daily shit mačkají juice.. Ale ono to má i svojí formální stránku.
Obecně závislost na digitální infrastruktuře roste a už jenom proto je patrné, že poslední metry musí být stavěny s takovou kapacitou, že se na to minimálně 15 let nemusíte sáhnout. To jak budou postaveny poslední míle.. Ta filosofie se za posledních 5 let u velkých firem nezměnila a podle toho to bude i vypadat.. Zakopat kilometr skla za 800t. nebo tam dát radio za 50t. s kapacitou 2,5Gb, ta matematika je jednoduchá. Mastěte si tam trubky do země klidně, ale matematiku člověk osere jenom špatně. S cenou kapitálu se návratnosti propadají ještě hloubš. Ty nabídky typu 150Kč do konce dnů na nové optice.. Ruku na srdce.. Já to tý konkurenci přeji.. A čím víc takových přípojek, tím líp.. Už jsem to viděl před pár lety u firem, které nabízeli připojky po 299Kč a mysleli si, že je za to někdo bude milovat. Dneska už je nikdo nemiluje. Buď lehli, nebo je akvirovali. Úspory z rozsahu? Nenechte se vysmát. Tam kde jsou dneska nasázeny optiky po 150 Kč měsíčně.. To vidím. Vybudovaná infrastruktura na PON v domě za 150t (vytažené Reisery, navařené koncovky, přivedené světlo cca 120přípojek). Kolektor měsíčně 4,5 za metr přípojka minimálně 450m a mají tam slovy: sedm!! zákazníků?? Po roce a půl od vybudování? Jako to je 150Kč s DPH tedy 124 Kč. To je 867Kč p/m. Pronájem kolektoru 2025Kč bez DPH (nepočítám založenído kolektoru), oprávka k investici při návratnosti 5 let 2500 p/m, to je 4525Kč měíčně - 867Kč = -3658Kč měsíčně jenom za tenhle projekt p/m.. Pokud by měli být na nulách je to 40 přípojek ? To je jenom monetaristika.. Dále jsou tu náklady na energie, PON OLT, další pronájmy FI, náklady na údržbu, náklady na kapitál. Nevím jak mají spočítané náklady na přípojku, ale nám dělají jenom fixy cca 150Kč za přípojku p/m. Ano, úspory z rozsahu.. Kam se dostaneme? 120Kč? Mít na odpisy, zisk a variábly 4Kč? CPU HW nepočítám, tam se jedou modely monthly fee, tam to má efektivitu. Takže nové připojky hradí zákaznický bulk na starých technologiích, kde je ARPU cca 490Kč p/m. Pokud si někdo myslí, až vyšroubují ceny alespoň na ARPU 490Kč, že jim tam ty lidi zůstanou? Blbost.
Jenomže ono to neklade jenom HW odpor, ale i legislativní.. Jednotliví operátoři, jak už tu někdo psal Vám nabídnou Gbit kapacitu na 2,5Gbit infrastrutuře a vzhledem k technologické náročnosti je splitovací poměr v podstatě vyšší než 1:64, což představuje technologický overhead minimálně 1:30, protože alespoň nyní je zvykem nechat split na disponibilními jednotkami. Tedy pro 120 připojek 1:128, ale 130 přípojek už je 1:256 - to se ale v podstatě nedělá. Jinými slovy, časy se mění, ale sliby zůstávají, když sice operátor garantuje minimální rychlost, ale legislativně je na hondotě 1:8, tak ten ani ten minimální overhead 1:30 nestačí.. Ano všichni chápeme, jak je to s agregacemi u spotřebitele, ale rovněž všichni víme, co za vemena se podílí na regulaci a ochraně spotřebitele. Formálně tedy velká trojka dnes nabízí služby, které ani formálně neplní základní pravidla VO-S/1. Teda omlouvám se 7 zákazniky na splitu 1:64 to plní.. Ale tam je jinej Glitch..