basty mam doma jednu Omadu. Na sekundarnim ESSID to neforwarduje spravne multicast z/do LAN, takze nefunguje napriklad mDNS. Takze jsem to EAP660HD zase zabalil a ted mi lezi v krabici a nevim, co s nim. :-)

jcltm Tak sáhli jsme po tom, protože to bylo skladem, funguje to, cenově je to taky fajn. Jestli je to z Číny nebo Ameriky nebo odjinud, tak si myslím, že je to jedno, protože do toho systému stejně nevidíš. Ve stejné cenové relaci ještě mimo UniFi zkoušíme Grandstream, a ten funguje taky dobře. Zyxel AP jsme přebrali na jedné instalaci, taky fungují dobře, ale low-end AP jsme nezkoušeli.

petrbacina Nějaký věci, co tomu vytknout? Neumí to něco? Někde jsem zahlídl třeba absenci SNMP, ale nemusí to být pravda. Doma je mně to celkem jedno, spíš to bude na čumendu, co to všechno umí, ale zas abych to do firemního prostředí pak nevyloučil kvůli nějaké takové blbosti. To bych pak radši doma očumoval nějaký jiný zařízení.
Jinak zde je tabulka srovnání jednotlivých modelů, kde je vidět co který umí: https://www.grandstream.com/hubfs/PartnerConnect/Comparison%20Charts/GWN_Master_Comparison_Chart_2022.pdf

    zdeneksvarc změnil název na Tip na stropní WiFi AP? .

    Ahoj. A jaka je propustnost Unifi 6 Pro a podobnych? Vybiram, cim bych nahradil/doplnil wifi cast meho hAP AC.

      rosak U6-Pro mám např. v panelákovém bytě 3+1 na chodbě uprostřed. Do notebooku jsem si dal za pár korun Intel AX200. Všude po bytě na notebooku vytáhnu celý limit gigabit portu, a to mám jenom 2x2 klienta na 4x4 AP.
      Tj. reálná propustnost odpovídá gigabit Ethernetu.
      Jinde mám např. v jednom větším RD ve všech třech patrech U6-Pro, nové notebooky zálohují na NASku taky plným gigabitem.

      Díky. Má tedy vůbec cenu pořizovat něco "horšího", než je to U6-Pro?
      Nyní mám kartu Intel 8260 a v nejlepším případě se proti hAP AC blížím rychlosti 30MB/sec. Pokud v hAP AC přepnu na 80MHz kanál, rychlost dokáže atakovat hranici 40MB/sec. V obou případech hovořím o rychlosti při kopírování z ntb do NASu. V opačném směru při 80MHz kanálu dosahuje rychlost maximálně 25MB/sec.

      Alois Zrovna vcera jsem mel prvni setkani s Grandstream WIFI, konkretne 6 kusu GWN7605 na jedne site a musim rict ze po vsech ohledech jsem byl prijemne prekvapen.
      Rozhrani jednoduche, responsivni a pochopitelne, kazde zarizeni se muze chovat jako "kontroler" a starat se o skoro neomezene mnozstvi dalsich, cili zadne cloudove 🤮 pripojeni neni potreba.
      Zakladni feature set si myslim naprosto dostatecny, to SNMP to taky umi (respektive jde zapnout, netestoval jsem).
      Jednotky muzou fungovat bud jako AP nebo i NAT router, jak jiz nekdo zminoval vyse tak scheduler pro zapnuti/vypnuti LED/WIFI je fajn, ACL, VLAN atd.
      Rychlost jsem bohuzel nemel moznost vyzkouset na plno kvuli omezeneho casu a konektivity ale rychly test pres stary mobil na 20MHz kanalu pres dve steny vytizil 100Mbs bez skobrtnuti.

      Za ty prachy co to stoji jsem byl velice mile prekvapen a urcite to vyzkousim znovu.

      Vzhledem k tomu kolik stojí AC LR a U6-Pro je druhá varianta jasná volba. Jinak ty rychlosti na hapce jsou tak nějak očekávané jaké se od MikroTiku daji čekat. První dojmy treba na hap ax jsem měl dobre, nicméně teď už to taky tak slavné není. Neni to nefunkční, běhá to cca 500-750Mbps, ale s tou U6-Pro se to nemůže rovnat.

      Osobne mam doma U6-Pro a UDR (UDR kupovane este v EA za hubicku) a nemuzu si je vynachvalit, je ale pochopitelne ze to us je mirne vyssi cenova a neni to pro kazdeho, ale za ty prachy clovek dostane opravdu top chipset s 4x4 MIMO.
      Situace s potrebou kontroleru (teoreticky by AP melo jit mobilem nastavit jako standalone ale nikdy jsem nezkousel) a z neustalymi zmenami UI ze strany UBNT me taky pekne s**e.
      Na druhou stranu pokud toho clovek provozuje trochu vice tak si myslim ze je minimalni problem na VM provozovat vlastni kontroler a zarizeni remote adoptovat do nej, cili vlastni "cloud"...
      Ale pro lidi co vice hledi na cenu, pripadne jim bohate staci AC WIFI (velka cast populace) si myslim ze Grandstream muze byt velice zajimava alternativa, uz jen kvuli ceny, dostupnosti a nepotreby extra kontroleru.
      A dle prispevku ostatnich vypada ze i WIFI ma na pouzitelne urovni.

      U6-Pro? to snad raději o pár stovek dražší U6-LR.

      No a aby jsme to tady nevychvalovaly jako něco extra. Ještě minulí týden jsem měl v paneláku na test U6-LR a zapomeň na plné gigo za 3 zdmi v 5GHz. To fakt nejelo ano vytočený na 160MHz. A nejelo to ani 200+. Gigo jsem dal pouze ve stejné místnosti s přímou viditelností na APčko a ještě ve vhodné konstelaci Venuše a Saturnu. Ovšem ve vedle postaveným hAP ax2 to jede podstatně lépe.

        Osobne mam doma U6-Pro a UDR (UDR kupovane este v EA za hubicku) a nemuzu si je vynachvalit (az na ten 1Gbs WAN, WTF?), je ale pochopitelne ze to us je mirne vyssi cenova a neni to pro kazdeho, ale za ty prachy clovek dostane opravdu top chipset s 4x4 MIMO.
        Situace s potrebou kontroleru (teoreticky by AP melo jit mobilem nastavit jako standalone ale nikdy jsem nezkousel) a z neustalymi zmenami UI ze strany UBNT me taky pekne s**e.
        Na druhou stranu pokud toho clovek provozuje trochu vice tak si myslim ze je minimalni problem na VM provozovat vlastni kontroler a zarizeni remote adoptovat do nej, cili vlastni "cloud"...
        Ale pro lidi co vice hledi na cenu, pripadne jim bohate staci AC WIFI (velka cast populace) si myslim ze Grandstream muze byt velice zajimava alternativa, uz jen kvuli ceny, dostupnosti a nepotreby extra kontroleru.
        A dle prispevku ostatnich vypada ze i WIFI ma na pouzitelne urovni.

        Asi mam jina U6-Pro. Mam tedy jedny z prvnich, ale na notebooku s 3x3 MIMO z nich horko tezko vytahnu 800 Mbps z Internetu, casteji spis. 300-400. Po LAN je to lepsi, tam tech 800 je celkem realnych, ale zda se, ze Wi-Fi scheduler v chipsetu zpusobuje TCP spojenim dost mrzeni. U6-LR se mi chova trochu mravneji, ale rychlosti se drzi kolem 650 Mbps.

        Jak to delate, ze na U6 dosahujete giga?

          hapi U6-LR je totiž o dost horší HW než U6-Pro. U6-Pro má Qualcomm chipset a parametry úplně jinde. LR vidím jako krok vedle.

            zajdee Možná problém starší verze. Na Intelu AX200 máš při 2x2 max linkspeed 2400 Mbps. Pokud tohohle u AP nedosáhneš, něco je špatně. Reálně to je gigabit i skrz nějakou tu stěnu, v 3+1 v paneláku s AP na chodbě je gigabit reálný všude.
            Co je to za klienta co dá na 3x3 MIMO tak malou rychlost?

              jcltm nevim, mě chodí normálně. hAP ax2 je taky qualcomm a nechodí. Všichni všude "kup LRko" tak jsem koupil LRka. Proč tedy stojí víc? Pokud vemu U6-lite tak to taky není qualcomm ale taky mediatek. Není to jenom psychický blok nakažený od mikrotiku? UBNT user nic neřeší a jenom to používá. Mimochodem když se kouknu na aktuálně 26 klientů na jenom unifi systemu tak pouze 5 klientů má 2x2 jinak všechno ostatní 1x1.

              jcltm já to zkoušel, v našem paneláku to nedokáže. Asi máte tenčí příčky. Testováno s S21 ultra, max rate 2400Mbit v jedné místnosti. Za zdí krutý propad.

                hapi Co vim tak hodne lidi tvrdi ze s mediatek chipsetem byvaji problemy s kompatibilitou a je vetsi sance ze si neco nesedne do noty a bude blbnout, realne jsem na to nijak zasadne nenarazil.

                Mediateku se nebojím, pomalu zaplavuje střední třídu telefonů. Hodně používané U6-Lite jsou taky mediateky. Já se spíš bál že pokud pojedu s konfigurací všech wifi featur na plno u kterých je upozornění na problémy s klienty tak bude nějaký problém ale ani po 14 dnech nikdo nic nehlásí. Zatím v pohodě. Ale jedu RC firmware a tam byly nějaké opravy.

                📡 Telekomunikace.cz