slavob Predpoklad spravnej funkcnosti kazdej anteny je aby boli vo vodovahe....pri 60GHz pretocena polarizacia kludne tento problem moze spravit.

    Ve foru UI se objevilo neco k novemu zamerovacimu toolu co je ve fw 3.3 (preklad deepl.com):

    Post na community.ui.com

    Je zde několik poznámek týkajících se procesu zarovnání a nedávných změn v nástroji pro zarovnání antén (při odpovědi na otázku @jfmerufe.unms "Jak používáme nový nástroj pro zarovnání tvaru paprsku?").
    Obecně se navrhuje, že je efektivnější zarovnat antény na obou koncových bodech spoje současně (zejména u spojů PTP s velkým dosahem). Po navázání spojení lze jako referenční bod počáteční polohy (a bezpečný záložní bod) použít optický hledáček nebo mechanickou značku. Postupně by se mělo pokračovat v přesném vyrovnávání na každé anténě a zároveň se snažit najít nejlepší možný signál, který by měl být velmi blízký očekávanému signálu.
    Konečným cílem (a dalším krokem) je seřídit anténu do polohy, ve které je signál stále dobrý (blízký očekávanému) a oba sektory RX a TX (místního zařízení) jsou stabilní a fixované na pozici cílového sektoru RX/TX (která je vyznačena červeně). Každé zařízení má pouze jeden cílový sektor pro RX a TX. Cílový sektor má nejvyšší zisk, takže by mohl být interpretován jako "ideální". To znamená, že pokud byste naladili pozici, kde je signál dobrý, ale Current Sector stále není Target Sector, situace by se mohla zlepšit. To také znamená, že pokud jste naladili na pozici, kde je Current Sector (Aktuální sektor) Target Sector (Cílový sektor), ale signál je výrazně nižší, než se očekávalo (tj. lepší signál byl vidět na jiném sektoru), není sladění ideální a může/mělo by se zlepšit.
    Aktuální sektor (RX i TX) se mění automaticky, protože zařízení se neustále snaží najít nejlepší sektor v aktuální situaci. Spuštění funkce "Start Beamforming" urychlí "nalezení nejlepšího sektoru" během procesu vyrovnávání, abyste měli rychlou zpětnou vazbu. Je vhodné spustit speedtest během zarovnávání, aby byl vliv případných změn vidět v reálném čase v grafu výkonu linky.
    Čísla sektorů mají jediný účel: identifikaci pro referenci. Důležitým faktorem aktuálního sektoru je barva (zisk) a geometrická poloha, která napovídá možnou korekci směru antény (tj. pokud je aktuální sektor RX (zelený) uzamčen v horním řádku a cílový sektor RX (červený) je v dolním řádku, je velká šance, že posunutím vzdálené antény směrem dolů se RX zafixuje na cíli).
    Poznámka: Očekávané hodnoty signálu jsou k dispozici v nástroji Antenna alignment tool Signal section, Dashboard nebo je může vypočítat UISP Design Center. UISP DC vám pomůže vypočítat ideální úhly azimutu a sklonu. Typická stabilita signálu linky 60 GHz má toleranci menší než 0,5 stupně, takže záleží na každé desetině stupně.
    @sbyrd "TX signál poskakuje mezi -56 a [...] v -40s" v běžném pracovním provozu může být výsledkem, když alespoň jeden koncový bod spoje není zarovnán na ideální pozici. Pro začátek prosím zkontrolujte, zda "Aktuální sektor TX" (a SNR?) také skáče. Změna antény Wave AP na Wave Micro (na jedné straně) způsobí změnu signálu v důsledku rozdílů v zisku a tvaru antény (tj. sklon antény Wave Micro vyžaduje přesnější nastavení než u antény Wave AP). Existuje možnost, že nová situace na straně TX je "na hraně" mezi hlavním/bočním lalokem antény nebo dokonce nulou, takže formování paprsku hledá "nejlepší případ" v poněkud odchylném vzoru.

    @FezzFest "chybějící pravá část (s aktuálním/cílovým sektorem)" je vada (specifická pro AF60 LR), která by se měla projevit ve vzácných případech. Bude opravena v příští verzi.

    to je jak manual k 60GHz od mikrotiku, bez grafiky.

    Vyzkousel už někdo tu zálohu? Akvizicí jsem "získal" Airfiber LR na 10,5km ... má to -55 ale padá to kaźdý déšt a nějak se mi nedaří stále zprovoznit zálohu přez 10GHz co jde souběžně, Je to pro jednu horní, dolní jde tam sice jen asi 100 Mbit traffic +- ale říkal jsem si, že bych to nahradil WAVEem právě kvůli záloze co v tom je. Jaký signál ta záloha má třeba při 5km?
    Díky

    Na 4 km signál -68 dBm(5 GHz)

      Technik
      Všechny jednotky Wave kromě Wave Access Point mají certifikaci od Notified Body CE 1177 a také 303 722 WDTS takže se dají použít až do 71 GHz

      gemb dnes som to dal presne do vodovahy a nic stejne db ,objednal som novu Wave LR a skusim vymenit

      • gemb replied to this.

        slavob alebo skusit ten novy wave fw nahrat a pozriet na obrazok s beamformingom, to by malo napovedat...tiez mam jeden taky spoj na 1km a ma o 8 db horsi signal

          gemb Nahral som aj ten novy firmware ale ani s nim sa mi to nedairlo zlepsit

            slavob vsak musis stelovat na oboch stranach a dostat sa beamformingom na cervene pole kde je najvyssi zisk. Potom to urcite bude sediet resp bude to lepsie. Doteraz tato moznost nebola a bolo to skryte.

              slavob Vždyť je jasné, že to je špatně namíření - tilty musí sedět proti sobě. trocha představivosti - když jedna míří do kopce, druhá musí mířit dolů :-D

                gemb Beamforming lietal aj ked som nic nerobil absolutne sa to podla neho nedalo robit ale skusim este uz mi zacalo prsat zle sa robilo :-) Doteraz som naladil niekolko spojov AF60LR len na kukatko vzdialenost 6km a bolo to vzdy max 4db pod predpoklad ked som skusal este doladit po kukatku tak bolo len horsie . Nezda sa mi to stale sa mi to javi ako ze je jedna antena slabsia tak uvidim ked pride druha antena :-)

                losexitos Diky za help cize ked tu antenu ktora je vysie nasmerujem dole bude hodnota Tilt minus nieco -0,7 ? a TX current sector mi poskoci o jedno policko vyssie do toho cerveneho ? toto foto
                je z druhej strany signal je teraz horsi lebo prsi

                  m_k díky a to mas zregulovany na eirp 1W nebo full výkon? Díky …

                  • gemb replied to this.

                    crazyape ved vykon na 60fhz sa regulovat neda, ci v novom fw ano?

                    • pgb replied to this.

                      gemb baví se o 5GHz záloze na waveLR, tak ten posuvník je, ale na cpe se chová zvláště

                      slavob Samozřejmě, je to matematika :-D Proto se wave krásně kontroluje na dálku, jestli je ok naladěný, škoda, že to nemá ještě kompas a neměří to azimut a zpětný azimut 🙂

                      losexitos Chápu to správně, že tilt by měl být na obou stranách stejný, jen s opačným znaménkem? Pak by toto nebyl dobrý příklad.
                      Jinak vysvětlí mi někdo proč tam ten beamforming je, když se to stejně musí směrovat na desetiny stupně? Není tato technologie od toho, aby dosměrování provedla automaticky?

                        jenya Ano, měl by být shodný, se znaménkem opačným. On ten beamforming je vhodný pro "vadné" antény - snižuje to náklady na výrobu parabol. A sám se rozhodně na 40 cm parabole nedoladí. Navíc UBNT nepoužívá (naprosto moudře) celé pole, ale jen kousek. Čím horší anténa, tím větší přínos pole bude -> sítové paraboly vs plné paraboly vs samotné pole (např. WAP od MK). U Wave LR je to doladění v jednotkách dB a doladí např těch 0,4 stupně, co mi to píše. Navíc, pokud to budete sledovat, tak ono to neměří dokonale + chvění - takže 0,4 stupně je v normě. Ale jak tu kolega má oba tilty kladné, to je špatně :-D

                          📡 Telekomunikace.cz