• Napájení
  • Baterie na sloupě pro rozhlas/solární lampy, kamera...

petrbacina

Ok, tak suche pocitani z cisel, co tu jsou napsane:
20W prikon, v lete minimalne 7h nabijeni/17h vybijeni. V zime 12h nabijeni/12h vybijeni, kapacita baterky ale o 20% mensi kvuli teplote, zdroj SCP-75-12, max. 5,4A trvale:
20W pri 12V = 1,67A.

vybijeni:
1,67A * 17h = 28,39Ah
1,67A * 12h * 0,8 = 25,05Ah

nabijeni:
(5,4A -1,67A) * 7h = 26,11Ah
(5,4A - 1,67A) *12h * 0,8 = 35,81Ah

Z toho tedy vyplyva, ze pri 20W spotrebe bude potrebovat minimalne tu 33Ah baterku s tim, ze v lete bude mit problem s dobijenim, v zime bude na hranici moznosti, pokud bude prijatelna teplota napriklad do 0°C. A i kdyby mel spotrebu mensi treba, treba jen 15W, stejne pojede na hranici moznosti baterky a jeji zivotnost vidim tak do roka a do dne...
Mereni pomoci klestaku pri proudech 1,6A bude mit chybu tak 10 -30%, protoze zatez neodebira jen 1,67A, ale ruzne spicky, ktere ten klestak ani nepostrehne.
Zdroj nema ochranu proti podbiti baterie, takze kdyz dojde k poruse VO, tak druhy den rano, bude mit baterka 0V a nez to opravi (budu optimista a reknu ze dalsi den), tak diky tomu casu a sulfataci prisla nejmin o 20% kapacity.
Navic zivotnost baterky pri takto hlubokem cyklovani bude tak 200 - 300 cyklu, realne je tedy do roky po ni.
A to nepocitam s tim, ze nabijeni baterie uvedenym zdrojem neni linearni a nelze pocitat s tim, ze kdyz tam ze zacatku pohrnu tech 3,7A co da zdroj, tak to tam potece celou dobu nabijeni. Jak napeti baterie pri nabijeni stoupne, tak se proud zmensi a nemuzu ani zdaleka pocitat s tim, ze do baterky dostanu kapacitu, ktera vysla ve vypoctu.

Za mne je tenhle navrh blbost. Stojim si za mym puvodni odhadem 50 - 90Ah a potvrzuji to, co tu jini psali, ze se s tim trapili tak dlouho, az to vzdali - a pricinou toho byly zcela jiste prave vyse popsane zaludnosti.

Pokud to chce basty udelat tak, aby se o to nemusel starat a hlavne aby mu to nedelalo ostudu u zakaznika, tak to nemuze navrhovanym zpusobem delat. A samozrejme to nebude stat par stovek.

Muj navrh je:
zmerit prikon zarizeni
pridat 30% navrch pro ruzne provozni veci, upravy v budoucnu a take starnuti baterie.
zvazit jaky typ baterie pouzit (nemyslim kapacitu, ale technologii) a moznosti umisteni
zvazit kapacitu baterie a dimenzovat ji minimalne na 2 dny provozu a pozadovanou zivotnost
podle toho navrhnout nabijeni tak, aby i v minimalnim case stihla byt baterie nabita na 100%
hlidat vybijeni baterie a s dostatecnym predstihem (treba den a pul) pred uplnym vybitim poslat nekam info.

Podotykam, ze k tomuto pouziti jsou olovene baterie nejmene vhodne ze vsech. Ale zase nejlevnejsi a pokud se to dobre vymysli, tak i pro obycejneho smrtelnika obsluhovatelne (napr. v pripade nouze muze pripojik klasickou autobaterii a nejaky cas mu to taky pojede). To vse je ale na domluve se zakaznikem.

pin jasně. Je to na aplikace, kde se to tomu těžko vyhneš. Je super moct měřit bez nebezpečí, že smyčku rozpojiš a něco odstaviš...

Jen pro info ohledne zivornosti Li-on clanku.
Nekdo tu poslal odkaz na nas zdroj https://vyrobky.raab.cz/ZdrojVO.html
Montovali jsme je v ramci Wifi4EU takze jsem se dnes dival do managementu:
Namontovano: 5-2020
Puvodni kapacita clanku (Lion13S): 8Ah
Aktualni kapacita: 7.3Ah (meri kazdou noc pri vybijeni)
Ted vecer 18:00 je SOC 60% - VO se vyplo 5:59
Proti olovu je to zlate, nejsou s tim zadne problemy. Je to na sloupu, nabiji se to v noci, Tento bod ma konkretne 60GHz privod a jako AP je tam Cambium cnPilot e501S. Vse pres PoE 48V
J.S.

Asi takhle, nevím co používáte ze technologie ale 20W odběr to nemá.
MK jak SXT tak Cube60lite maji jednotky W. Vetsinou 3-4W. Ta kamera taky moc nezere a když jo tak jen v noci kdy zapne přísvit ale:

  • jednak to už svítí i lampa, takže nejede z baterky ale ze sítě
  • a hlavně, když použiju DarkFighter, nebo ColorVu tak se ani přísvit nezapne, protože kamera má pořád dostatek světla.

Za mě byl největší problém najít zdroj, kterej zvládne v létě přes krátkou noc nabít baterku. třeba ADčko to nedalo ani v 155W verzi. Ono obecně byl problém z datasheetu vyčíst, kolika A může nabíjet.
Další věcí byl kompromis s baterkou. Jasně že není problém tam narvat 100Ah ale jak to bude vypadat? To tam bude bedna jako kráva? Takhle mam krabici 250x330x130 a vejde se to tam.

    tomasnesrsta třeba ADčko to nedalo ani v 155W verzi

    Nabíjí 0,2 A podle datasheetu, to fakt za pár hodin velkou baterku nenabije... Je to UPS zdroj, naprosto nevhodný na takovéhle cycle use.

    Ja psal primarne o pouzitych akumulatorech. Za rok to da 365 castecnych cyklu a po vice nez 3 letech klesla kapacita z 8Ah na 7.3Ah. Ve venkovnim prostredi -10 a +50 stupnu. Jsou tam clanky Li-ON 18650 v zapojeni 3P13S. Jinak ta kapacita plati pro 48V tzn 4ks PB akumulatory 12V v serii. (Na obrazku je pokud se nepletu 1kus 12V 7.2 nebo 9Ah)
    Mame i bod kde je 60GHz prijem, HexPoE switch, kamera a Cambium AP.
    Proste pro cyklicky provoz v rozsahu venkovnich teplot jsou gelove PB aku nanic.

      sip Je pravda že Li-ion jsou na cyklický provoz výrazně lepší než olovo, navíc při stejné kapacitě výrazně menší a lehčí (na VO velká výhoda).

      Meanwell PSC160A vie nabijat 13,8V / 4A baterku.

      Taky jsem par "sloupových" kamer dělal. Kamera + wifi
      Baterky kolem 25Ah. Zdroj třeba ten PCS160A (větší proud). Baterky vydržely max 2 roky.
      Přidali jsme k tomu malý solární panel a obyč PWM regulátor. Od té doby to tam je 5 let a nevíme o tom.

        ikre Muzu vice detailu ohledne toho solaru? Diky

        ikre Jo, on ten solar dost zkrátí cykly té baterky, za mě je to ideální řešení pokud tam mermomocí nejde dostat stále živou fázi.

        Hele my dělali jeden setup kamera/dynadish. Setup byl s nabiječkou Victron smart 12V, aku 75Ah z toho bke měnič 12/48 do malého poepanelu. Porty propojeny patchem a nabíjení jen z VO a funguje to již rok a půl bez údržby. Alfa omega bude nabíjení 1/10Ah aku což delta/ad155 nedá. Já chtěl victron, protože si můžu regulovat proud do aku a má abs/bulk/float nabíjení.

        Delta má trimr na regulaci nabijeciho proudu. Ale ano max 1,5A. Který je to ten victron?

        Koupil bych solární nabíječ nejaký victron ( s teplotni kompenzaci) třeba, k tomu bych koupil nějakou 12v 25Ah (nebo vic) LiFePo baterii respektive spíš články po 3V a poskládat si + BMSku - klidně polsko(allegro) nebo čína dá se najít osvědčené věci za dobry penize u nas to stoji + 40% vše tak jak všeno. Na přípoj bych dal nějaký MikroTik aby to žralo minimum (3W) a pak bych koupil nějakou Dahua kameru s ir 30m (žerou 5W pri zaplém přísvitu) mam vyzkouseno. K tomu bych pro dobrý pocit připojil nějaký panýlek kolem 30-40W a cely ten solární nabíječ odnapájel nějakým slušným 10A 12V trafíčkem od BKE aby baterky pěkně z prudka napral jak zapnou šťávu. Nějaké pokusy s olovem a deltama/meanwellem tomu bych se vyvaroval při denním cyklování se ti ta lifepo baterie zaplatí.... a krom toho delta ani mw nemaji pořádný nabíjecí proud ...

          crazyape LiFePo4 baterie bych do toho urcite nedaval, nabijeni pod bodem mrazu je muze komplet znicit.
          Na tom sloupu v krabici si to rozhodne neudrzi v zime bezpecnou nabijeci teplotu.

          LiFePo4 sa moze v mraze vybijat aj pri -20, ale nabijat sa nemoze.

          Vsak jsem psal ze NABIJENI pod bodem mrazu 😉

          📡 Telekomunikace.cz