Uff, stále to tu žije. Už vyrábíme konečně Ford Nucleon v praxi? Aku auta jsou pro zbabělce, reaktor do kufru příjemně hřeje do zad a jedem. To je něco, co bych vzal konečně na milost a věřím, že dojede dál, než Toyota Hilux v rally úpravě (místo sériové 80l nádrže je vak 160 l, bohužel to znamená nepřitomnost vzpěr, co ve velké části světa slouží jako úchyty pro lafetu kulometného dvojče, to jediné pak člověk domorodům závidí, že už to tam nedá)....
Add ta atomka. Ono to u nich funguje trochu jinak...
A) Technické řešení z Ruska. Od dob Černobylu je to jejich naprosto OK a VVER řada i vždy byla. Tam se nedá říci technicky ani popel.
B) Cena atomky - o ceně atomky (a ceně pak za MWh) primárně rozhoduje uvěrový model. Obecně je problémv EU postavit jakýkoliv velký technologický celek, ne jen atomku (a pak to i pojistit, pojišťovny nechtějí pojistit ani blbou fabriku). Běžné komernční financování počítá na zaplacení za 20 let. Při takovém je cena za první roky provozu na MWh astronomická, pak prudce klesá. Pokud to financuji v režimu státních záruk, kde si mohu dovolit delší splácení a stát dostane jako spolehlivější institut i lepší úrok, tak cena výrazně padá. Samozřejmě i to má limit, nelze splacení tahat dál jak za 30-35 let provozu, protože pak začne stoupat složka LTO (náklad na udržení dlouhodobého provozu, ať to těch 70 let jede). Je to boj komernční svět vs. energetická bezpečnost státu. Komerční atomka je dneska neufinancovatelná, v režimu energetické bezpečnosti státu ano. Ostatní položky do ceny proti tomu mluví výrazně méně. Rusko zkrátka nabízelo hlavně velmí levný úvěr, protože si chtějí "zavázat".
C) Současné naše atomky májí konstantní náklady v rozsahu výkonu cca 50 ~ 100%. Po novém se požaduje tento rámec 20 ~ 100%, při těch 50% to stále vydělává a dneska je to tiskárna na peníze pro ČEZ. Atomka žije hlavně z dlouhodobých kontraktů. Prodám na rok-dva dopředu za rozumně střední stabilní cenu, ale neprodám 100% výroby. Dám rezervu na odstávky, pokud jsem součástí regulace soustavy, tak vydělávém na regulačních službách, to je dosti jiná sazba, pak prodám v dlouhodobém třeba jen těch 50%. Pokud mi zůstane něco navíc, tak zo střelím na krátkodobé burze.
A pravé požahnání jsou dotované větro-slunečníky - na tomhle (zdegenerovaném) "trhu" je stále značný podíl OZE, které mají přes nejrůznější dotace, pobídky, odpustky (často dobře skryté) garantovaný příjem klidně na úrovni+200 EUR/MWh. Když se rozsvítí a rozfouká a cená letí do záporna, tak kdyby to vypnul, má kulové, ale i když budu za dodávku platit -180 EUR/MWh, tak stále mám aspoň +20EUR/MWh.... Kdo tohle nemá, tak pláče. Z atomky prodám 80% produkce za rozumnou cenu dopředu, je to i zaplaceno, ale když nastane toto, tak pokud atomku stáhnu, tak dostanu i zaplaceno podruhé za to, že jsem nevyrobil/nedodal a nesložil síť (zkrátka slunečnovětrník v tichosti se dostane na svých 200EUR/MWh, zaplatí z toho dodávkové penále 180Éček/MWh a díky prioritě odkupu ji nikdo neodpojí, dokud soustava bude aspoň trochu fungovat, tak toto přeteče na atomku a podobné, že nedodají ti, pokud se nesežene jiný velký spotřebitel, který by to požral). Tohle je výhodné pro distributora, na tom neprodělá, ale jen přeleje platby z míst ana místo. Kdyby odpojil ty "preferované zdroje", tak to platí primárně ze svého, takto to zacáluje koncový zákazník v regulaci. A tohle čekání na placené odstavení může atomka dělat proto, že má minimální palivové náklady. Taková plynovka by zkrachovala, než by se dočkala, ta musí čekat až na tu zimu, zda se dočká prodeje do toho závěrného mixu...
Takže ta ekonomika provozu je dosti magičtější. :-)
Myšlenka posílení distribuční přeshraniční soustavy je Okoune v podstatě správná. Jenom to má některé ale. Jistě, dosáhnu tím systému, který zvládá vyrovnání pomalých dějů - někde se trochu zatáhne, trochu víc rozsvítí, tak se to v pohoděš srovná. Blbé je, že Evropa je pořád malé území a i na něm stále v zimě nastávají situace, že nesvítí a nefoufá na velké části. Takže je otázka, odkud co ti v zimě přiteče nebo jednou za pár let elektrika pár dní-týden nebude nevadí (humorné v té černotě je, že z analýz proběhlých větších blackoutů ve světě, tak jsou zatím největší ztráty na životech z lupičů, co při rabování v té tmě spadli někde z okna)?
Proti tomu, tato soustava je silně nestabilní při reakci na dynamické jevy - skokové odstavení, velký zkrat. Pokud na soustavě ČR plus blízké okolí mám reakční čas na zásah kolem 4 sekund, tak pokud udělám jednu Evropu, tak požadovaný čas reakce na udržení soustavy klésá a nejde stav zcela řídit jen z monitoringu místní sítě, ta odezva je utlumena a než pochopím pravdu, tak je pozdě, musí to být komunikováno bokem, co se děje - a pak ti do toho někde pošle nějaký správně motivovaný report a jde EU do háje. Ale netřeba ani tak sofistikovaně, to pak stačí 3 borci s Molotovovým koktejlem, co dokáží dohodit pár metrů od plotu na vhodně zvolené rozvodny v podobný čas a EU bude ležet. Už teď občas nastává rozdad na ostrovy i v rámci Česka, která trvají tak hodinu, a to nepočíám mikrovýpadky... Jo, cena za takovéto propojení (úprava a doplnění tras a rozvoden 110 kV a výše) pro území ČR je v cenách 2024 cca 500 miliard Kč, bez vlastních hraničních propojovacích bodů. To lidi s úsměvem na rtu zaplatí v diistribučních poplatcích. Samozřejmě stejně potřebuješ někdo něco, co ti do toho bude dávat elektriku v zimě... A i tak přátelé na drátu v Německu už jasně ukazují, že ta jednotná soustava bude pro někoho jednotnější a za jednotu si distribučně připlatíme prémiovou přirážku podobně, jak máme i na plynu.
Jinak hlavní plus pro jednotlivce ve vztahu k té slavné komunitní energetice je, že mám od příštího měsíce nárok na průběhový elektroměr i bez elektrárny/velkého odběru "zadarmo", pokud se stanu členem nějaké té energo skupiny a vlastně i po domluvě na mikrosdílení s aktivním zákošem. Dokud se hlavně rozumně nediferencují pevné platby za přenos, tak pro řadu případů to bude jen poplatková bouda (a v režimu aktivní zákazník, kdy firma vezme "zadarmo" elektriku, tak i dosti daňová loterie, dokud se nevymáčkně závazně FÚ, zda to nebude nepeněžitý příjem, který se stanoví od průměrné ceny za kWh na trhu krát počet obdržených kWh...).