Potrebuji v jednom 5.patrovem dome dostat kabelaz(utp+koax do kazdeho bytu) pod zatepleni, ktere se zacne delat zacatkem pristiho tydne. Napadlo me to vyresit tak, ze se tam natahnou obycejne husi krky, ktere se pripevni k fasade a zateplovaci firma pote je pote zakryje. Mate s tim nekdo zkusenosti? Konkretne mi jde o to, zda pouzit obyc krky nebo neco jineho/lepsiho?
Kabelaz pod zateplenim
přesně takhle si to tu nechal jeden menší paneláček udělat. Ale určitě bych šel do lepších husích krků který se nezačnou rozpadat.
CO jsou lepsi husi krky? Problem je ze jde o starou cihlovou budovu, kde prakticky zadne vnitrni stoupacky nejsou, takze jina jednoducha varianta ani neni..
My na to pouzivame takove ty plastove elektroinstalacni trubky - vypada to jako vodovodni, ale jsou tenkostenne a dela se k tomu spoustu spojek, zatacek, odbocek atd...
Dobre se tim i dodatecne taha novy kabel, je to uvnitr naprosto hladke.
jo ty jsou taky dobrý, až na to že musíš kupovat kolena atd.. ale vydržeji celkem dost. Nám se třeba osvědšily černý husí krky o tloušce akorát tak na UTP a to jsou držáky v jakymkoliv počasí ale jsou taky mastnější. Bílí husý krky nevydržely venku ani měsíc.
tak hlavně bílý věci, krky a pásky, nejsou UV odolné
takovouhle aplikaci jsme tu taky dělali, ale podmínkou bylo, že se to zaseká, protože když je to utopený v tom zateplováku, tak to tam v zimě promrzá jak je to slabší, na fasádě je to vidět a po pár letech to tam prskne
my jsme flexou řízly šlic od hora až dolů, cca 15cm širokej, do toho se to natahalo právě v těch trubkách a oni to po nás pak zaházeli a pak teprve zateplovali
Otazkou je jestli se v tom pak v zimne nebude srazet voda. Nemela by.
Ale uz jsem tahal jednou v takove instalaci, nebyla moje. A bylo tam par vody
Pod fasádu je UV odolnost vcelku k ničemu. A kolem a kolem i když se to rozpadne, tak to ničemu vadit nebude, neboť v naprosté většině případů už tam stejně nic navíc neprotáhneš.
My takhle udělali taky paneláček. Ale použili jsme normální větší lišty. A to i po střeše. Jak to vypadá ale nikdo neví, neboť je to pod tou fasádou ...
tak do toho bych nešel když čekáš že tam stejně už nic dál neprotahneš. To mi připadá docela zbytečný.
Ono je to ve výsledku jednodušší, než tahat jednotlivě do bytů vnitřkem. Záleží samozřejmě na typu domu. Vysoký bych tak nedělal. Ale čtyřpatrák o čtyřech vchodech - to jsme dělali (jednou). On byl i tak pitomě konstruovaný, že byl šílený problém se vůbec dostat kabelem z vchodu do vchodu. Takže tahat to po střeše (a střechou dolů do racku) a po zdech k lidem bylo jednodušší. Zároveň si s tím udělali i nově STA, takže zabili dvě mouchy. A v podstatě i pro lidi to vyšlo lépe - místo zásuvky za dveřmi a složité tahání chodbou do pokojů jim to vylezlo prakticky vždy v obýváku, v pokoji.
Ale podmínkou je udělat to najednou celé. Opravy/úpravy jsou v podstatě nemožné.
tak do toho bych nešel když čekáš že tam stejně už nic dál neprotahneš. To mi připadá docela zbytečný.
U čtyřpatráku je metoda, že připevním husí krk zvenku na zeď a pak překryju zateplením dosit problémová. Záleží jaký zateplovací systém bude použit, ale slušná zateplovaíc firmy by mohla pak odmítnout zateplení provést, pokud to není už řešeno v projektové dokumentaci. Vyrobíte tím pravděpodbně něco, co je dneska v rozporu s požadavky na požární odolnost budov. Pokud to uvidí požárník, umlátí vás sekerkou. Druhý bod je, že zhoršíte funčnost té tepelné izolace vyrobením tepelného mostu.
Zmíněná varinata, že se udělá šlic do venkovní zdi, do ní položí trubka, ta se zahází, aby tam nebyla vzduchová mezera a pak překryje příslušnou izolací je OK, pokud se pak dodrží pár dalšíh bodů (nesmí se tam dostat voda a ani v tom nesmí moc proudit vzduch, co by ochlazoval okolí těch trubek do stavu, že vytáhnete rosný bod z té vnější izolace do prostoru/zdiva kolem těch trubek a asi ještě něco by se asi našlo)....
Zda použít trubku/krk nebo ne, tak tam asi je dáno normou. Tyto rozvody se považiují za dočasné a je požadavek na realizaci tak, aby byly vyměnitelné (bere se, že životnost kabelu je menší, než toho zateplení/fasády, nejelepší rozumně dostupné koaxy mají garance tak k hranici 15 let).
Takže pokud je to temrínově takto, tak se jít nejlépe domluvit s majitelem a tím, kdo bude realizovat zateplení, co budou ochotni ještě zkousnout.
Jak jsi na to přišel? Ten polystyrén je nehořlavý?
S tepelným mostem souhlasím. U nás to vyšlo na jakoby předky panelů od balkónů - šířka nějakých 15cm. Takže lze na takovou poměrně malou plochu použít silnější polystyrén, aniž by se to nějak prodražilo. Do bytu už to šlo balkónem, tam to už ničemu vůbec nevadilo, ani ochrana se nepoužívala.
Vzduch nemá proudit kde - z bytu je to zadělané a ve střeše také.
Garance a životnost jsou dvě různý věci :-) Podle toho, kde se kupuje, tak je větší jedno, nebo druhé ...
U čtyřpatráku je metoda, že připevním husí krk zvenku na zeď a pak překryju zateplením dosit problémová. Záleží jaký zateplovací systém bude použit, ale slušná zateplovaíc firmy by mohla pak odmítnout zateplení provést, pokud to není už řešeno v projektové dokumentaci. Vyrobíte tím pravděpodbně něco, co je dneska v rozporu s požadavky na požární odolnost budov. Pokud to uvidí požárník, umlátí vás sekerkou. Druhý bod je, že zhoršíte funčnost té tepelné izolace vyrobením tepelného mostu.Zmíněná varinata, že se udělá šlic do venkovní zdi, do ní položí trubka, ta se zahází, aby tam nebyla vzduchová mezera a pak překryje příslušnou izolací je OK, pokud se pak dodrží pár dalšíh bodů (nesmí se tam dostat voda a ani v tom nesmí moc proudit vzduch, co by ochlazoval okolí těch trubek do stavu, že vytáhnete rosný bod z té vnější izolace do prostoru/zdiva kolem těch trubek a asi ještě něco by se asi našlo)....
Zda použít trubku/krk nebo ne, tak tam asi je dáno normou. Tyto rozvody se považiují za dočasné a je požadavek na realizaci tak, aby byly vyměnitelné (bere se, že životnost kabelu je menší, než toho zateplení/fasády, nejelepší rozumně dostupné koaxy mají garance tak k hranici 15 let).
Fasádní polystyren je v třídě reakce na oheň E (stupnice je A až F), což není sláva, ale je dnes samozhášivý. Občas se tomu pomáhá svinstvem z bromových zpolamovačů.
Sám vyloženě nehoří, ale požáru neodolává. Při velkém zasažení pak už hoří a vyrobí velký tepelný výkon, ale to by mělo být ve chvílii, kdy už je to v podstatě jedno a všichni jsou uvnitř pravděpodobně mrtví nebo stihli zdrhnout. Ale konstruce musí být udělána tak, aby k totální destrukci došlo až v době, kdy pravděpodobně stihli už všichni zdrhnout.
Problém je v tom, že pokud dáš trubky na zeď, kolem obložíš neutěsněný EPS, tak vyrábíš takový kanál, který funguje také jako komín a může způsobit rychlé rozšíření požáru z jednoho bytu do druhého nad sebou, zvláště pokud ty trubky provrtáváš skrz zeď do bytu do krabic. Zkrátka ti neprohoří v planeláku železobetonový strop, ale takovýto kanál těsně na stěně z vnějšku, v materiálu, který není požárně nejodolnější jeho stav zhoršuje a zvyšuje riziko rozšíření požárů přes tu dutinu a snižuje požádní odolnost. Relativní bezpečnost EPS je v tom, když je těsně obalen nehořlavými materiály -přilepen z jedné strany na zeď a z druhé na něj natažená omítka (přesněji pro silnější obklady nad cca 25 cm tam má být i síto, aby to udežela pohromadě a neodteklo to dříve a navíc dost volného prostoru pro rozptýlení tepelného výkonu, co taková zeď může vypodukovat ve finální fázi, proto je EPS omezeno v používání u novostaveb nad 9 m).
Třeba při zateplování EPS se má kolem oken/dveři dělat obklad z vaty, aby se bránilo možnému prohoření přes okno do té fasádní vrstvy (odolnost té stěrky a fasády v pár mm tlouštky není dostačující, bude pod 15 minut) a ze stjeného důvodu by neměly být takto volně trubky dělající kolem sebe dutiny.
Ber, že dneska už nemůžeš ani volně takto dělat stoupačky uvnitř, pěkně mezi patry protipožární uzávěry patřičnou sračkou dělanou potřičně vyškoleným maníkem dající štemplík na každou zakydanou díru.... Ano, legislativa ohledně požární bezpečnosti je prý v ČR cca čtvrtá nejpřísnější v rámci Evropy, přisněji maj na jihu, kde každý rok vyhoří v létě od lesíka.
Pokud se ti do těch trubek dostane voda a bude kondenzovat, tak nemá smysl se bavit o životnosti těch kabelů, bude úplně někde jinde, než jakékoliív proklamace výrobce.