I
ikk

  • před 2 hodinami
  • Připojil se 10. čvn 2008
  • 0 nejlepších odpovědí
  • V diskuzi: Novinky u MK

    Nový LtAP ax by mohly dělat i ve variantě LoRA. Díky ARM a tím i podpoře Dockeru by to bylo vcelku zajímavé 🙂

    • Upraveno

    My v té době začínaly na Win2002NT + Kerio Firewall. Ó jak jsme tehdy byly neznalí a nezkušení.... při té představě mi dnes stávají chlupy hrůzou. Ale velmi rychle jsme pochopily, že tudy cesta nevede a přešli na BrazilFW (koukal jsem že existuje dodneška). Takový "předchůdce" RouterOS. Ten měl vcelku elegantní www rozhraní a dal se dokonce spustit i z diskety a pak už běžel z RAM, takže nebylo potřeba HDD (změna v konfiguraci se uložila zpět na FDD) . Co se týká HW, tak ze začátku již zmíněné XI-626 s hromadou coaxů (to byla tehdy taky sranda vyrábět na koleně), ale vcelku brzy přišli legendární 1120, pak 5460 obě provozované Polským FW. V naší síti byl pak až vcelku velký generační skok s příchodem Wl-5000 (pásmo 5 GHz) a prvních desek od Mikrotiku (RB133 a spol.). Jo taky jsme měli Trango na 5 GHz, to fungovalo opravdu pěkně i na velké vzdálenosti a na svou dobu bylo velmi odolné k rušení.

  • V diskuzi: Verze 7.17

    *) 60ghz - improved system stability - Zajímavé? Jak to chápat? Stabilita zařízení jako takového, nebo stabilita spoje?

      • Upraveno

      Vše rok 2004-2005

      Bez toho to tehdy opravdu nešlo 🙂

      Lovci signálů 🙂


      Wowwww 0,5 Mbit, a hlavně bez počítání telefonních impulsů. (rok 2004):

      První server:

      Když je "vlan" switch moc drahý 🙂

      Trochu toho domácího Hig-Hendu 🙂

      První 5 GHz rádia (v té době na hraně legálnosti)

      svestka Zamáčknul jsem slzu, jak jsem si vzpomněl na naše akce někdy kolem roku 2003-2008, možná 2010 🙂 Svým způsobem krásná doba. Ještě bych zmínil taky OvisLink WL-1120. Vyrábí se ještě vůbec párky v plechovkách?

    • kadlcikales Něco takového jsme zažily jako SVJ cca před 2-3 roky. Najednou, v rozmezí několika týdnů, se tu seběhli žádosti od Cetinu, T-Mobilu a ČEZu. Do dneška je ticho po pěšině. Stále mámě jen GPON od Pody a místního poskytovatele 🙂

      PS: Lokalita Ostrava

    • V diskuzi: Trafic

      Ty IP rozsahy, nebo aspoň domény, by mě taky zajímaly.

    • Zdravím, chci se zeptat jak je to legislativně s provozem v SR? Potřebuji propojit PtP barák od tchána s barákem od švagra a do 5 GHz dnes už se mi nechce jít. Je potřeba nějaká registrace jako v ČR, nebo to můžu volně použít?

    • V diskuzi: hEX v2024

      Tak máme tady nový hEX (E50UG)
      https://mt.lv/hex_october

      Na první pohled vypadá pěkně, ale trochu mě znejišťuje CPU. Má používat model EN7562CT jenž vyrábí China Unicom.

    • Vím, že odbíhám od tématu, ale nedá mi to. K PRi. ANO i my máme RPi jako komerční projekt (řídící počítač v měřících aparaturách). Rukama mi jich prošli vyšší stovky kusů (RPi2B a RPI 3B) a až na dvě (jedna dostala ránu do Ethernetu, druhá schytal zásah bleskem) jedou všechny! No vlastně třetí shořela v Indii na mostním pylonu, když bouchly Li-Ion akumulátory v rozvaděči. Holt Indické léto je opravdu horké 🙂 Takže s řečmi o o tom, že RPi je křáp nesouhlasím. Pokud člověk ví, jak se k tomu chovat* a co od toho může očekávat**, je to zařízení za neskutečný poměr cena/výkon.

      *1) Kvalitní zdroj s tvrdými 5V - V aparaturách používáme jen zdroje od Traco. Když posíláte svůj výrobek po celém světě nechcete skončit na čínském zdroji s nafouknutýma kondíkáma.
      2) Kvalitní mSD - Jako mSD karty používáme výhradně jen Transcend (TSxxGUSDHC10U1, xx je kapacita) Jedná se opravdu o dobré karty, které jsou MLC a mají vnitřní "řadič". Takže nejde o karty, kde Číňan přilepil paměťový čip na piny a dal zajímavou cenovku.
      3) Ideálně OS RunOnRAM + zápis naměřených dat na mSD (ale to jsou jen desítky kB da den). Nejstarší kusy mají letos 10 let nonstop provozu

      **Očekávat od toho, že na USB 3.0 píchnu farmu HDD a bude mi to dělat NAS, ideálně i s Dockerem a KVM... je opravdu špatná představa. Na tohle to opravdu není. Chci po tom nějakou automatizaci (PCL), měření + jednoduchý web, tak je OK

      Kdyby někoho zajímalo: https://www.inset.com/sn%C3%ADma%C4%8De-iot a https://www.inset.com/dynamag

      Ale teď se pojďme vrátit k původnímu tématu 🙂

    • kadlcikales Souhlasím. Ty SFP mají často tendenci se seknout. Nebo spíše přesněji řečeno nespustí se po zapnutí zařízení. Je nutný tvrdý restart vytáhnutím napájení z MK. Osobně to řeším přepnutím jejich routeru do bridge a zbytek nastavil na MK.

    • Nedá mi to a musím se tady přidat do tohohle flámu, který mi připomíná hádku dvou dětí, které má větší autíčko 🙂
      Každá ze zde prezentovaných variant má své pro a proti. A obě dvě splní svůj účel. To rozdělení je za mě velmi jednoduché
      1) Máš čas a víš co děláš? OK Kup si železo a dej si na to SW který ti vyhovuje.
      2) Potřebuješ to k produkční činnosti, kde tvůj čas stojí peníze, nebo nevíš 100% co děláš? Ok Kup Synology.

      Já osobně mám doma už několik let "bastl" s OpenMediaVault a jsem s ním 100% spokojen. V práci, kde od dostupnosti dat závisí práce několika lidí. Neboli v případě nedostupnosti dat, ti lidi stojí a negenerují zisk, jednoznačně Synology! V tomto případě se peníze navíc vrátí velmi rychle.

      Ještě bych rád podoktl, že Synology "+" má sw podporu 10 let, licenci na ABB a dokáže pohodlně jak Virtualizaci (využívá KVM), tak Dockera. V případě potřeby je navíc možno rozšířit RAM. O funkcích jako je Cluster (100% dostupnost v případě výpadku), aktivní zálohování, včetně verzování atd... se asi není třeba zmiňovat.

      • jcltm Plný souhlas. Kup Synology a máš klid. Ideálně nějakou "+" verzi, ta ma x86 CPU.

      • Chtěl bych navázat na přípěvech: wifi-qcom
        Jaké máte zkušenosti s nasazením balíčku wifi-qcom-ac na jednotkách typu LHGG, SXTsq 5 ac atd...

      • V diskuzi: K: RBLHGG-5acD

        Ahoj sháním 1 ks starší RBLHGG-5acD nebo RBLHGG-5acD-XL

      • No bohužel ve stylu: "Slyšel jsem, stáhnul jsem, zkusil jsem, vrátil a se k původní verzi" K chybám se nebudu vyjadřovat, je to stále beta verze, takže ctím potřebný čas na vývoj. Omlouvám se, ale tyhle pseudo jablíčkové styly nejsou nic pro mě. Dám tomu nějaký čas dozrát a uvidím....

      • Obecný postup: Za mě provést NetInstall, v případě MK. Pokud TP-Link atd... OpenWRT a zpět na tovární fw. Pokud nepomůže, červený kontejner na elektroodpad. Za ty následné starosti to nestojí.

      • dagus
        PoE Priority je otázkou RouterOS. PoE se pouští v podstatě okamžitě po přivedení napětí, dříve než se spustí samotný RouterOS, který by řešil prioritu PoE.

      • Děkuji všem za reakce. Ano problém Scriptu je ten, že MK si po výpadku napětí pamatuje poslední stav PoE. Takže po naběhnutí "biosu" před samotným spuštěním RouterOS je napájení PoE-OUT zapnuté 🙁.
        Napájení je samozřejmě 24V 2,5A od MK, zkoušel jsem i tvrdý zdroj od Traca (24V/10A) a stejný výsledek. Prostě celková délka a průřez těch FTP kabelů je tak blbá kombinace, že u RB750P dojde k rychlému poklesu napětí, u zdroje je pokles napětí minimální v řádu jednotek V. Ten pokles je velmi rychlý a krátký, ale stačí na to aby se RB750P restartovala 🙁
        Holt budu to muset vyřešit jinak. Třeba konverzí 48 V -> 24 V

        Ještě jednou děkuji všem za pomoc 🙂

        • dagus Ano zkoušel, ale v tomto případě to nepomáhá. Problém je v tom, že když se vše zapne, dojde k poklesu napětí a tím k restartu RB750P. Pokud je na přívodním kabelu jen RB750P a postupně spouštím POE-OUT, tak vše proběhne v pořádku. Problém je ta náběhová špička (podpětí).

        📡 Telekomunikace.cz