Přecházíme z MK na tachyon. MK necháváme dožívat na okrajovějších AP kde není tolik lidi. MK 60Ghz je takový renault thalia oproti lambu (tachyon). Ve všech směrech včetně ceny 😄

    magic klientů stejně - max 8, vzdálenost větší než WAP. Odrušovače nepoužíváme, pouze na WAPkách jsme je měli.

    crazyape Nějaké reálné zkušenosti? Kolik klientů máte max na sektor? škoda že stále nemají 5Ghz backup ty jednotky, prý mají mít v budoucnu

      crazyape
      Používáte Tachyon i na P2P spoje? Vzdálenosti o kterých uvažuju jsou do 1 km. Pak mám sice i jeden skok 1,7km, ale tím si nejsem jist.

      Díky

      honzam má to nějakej technickej základ proč CubeSA dá větší vzdálenost?

        honzam na 850m ptmp mi za 7 měsíců od léta jeste nespadl 🙂 nejvíc mam zatim myslim 9. Zvládne to 32. Spoj mam na 1,7 km. Drží pěkně zatím žádný problém. Nasazen 2 měsíce. Pak mam spoj na 1km. Dvě ty tna-100 a od 8/2024 taky nebyl dole.

        Žádný backup neni potreba. Driv ti popadají uplinky na AP než spadne tachyon na 650m s tna-100.

          Backup je potřeba, někdo tu v zimě dával fotku jak mu klient Tachyon zasněžil (malá vrstva námrazy a sněhu) a už se nespojil s AP

          Mě jde spíš o to kolik nejvíc klientů máš na sektor a jak se to potom chová? Celková propustnost sektoru a propustnost per klient

            Hmm a proc ne ubnt? Na tachyon bych se z vysoká vy..... Máme od ubnt ptmp na 2.5km bez problémů ale stojí to prachy. Nevím kolik stojí tachyon. Nekupujeme minoritní značky.

            Jinam cubesa a lhg do 450m a není problém. Aktuálně 5 klientů máme nejvíc. Lhg dokáže ject vychýlené i o 5-10°. Nray ne. S tím souvisí i pevnost stožáru u klientů.

              Mikrotikovych 60g multipoint sektoru máme mraky. Myslim ze tak 1000 klientu +-. Nekde cube sa vs cube pro a na 350m to drží jak židovská víra. Nekde cubesa vs nray 450m a taky parádně drží ale pak jsou místa kde to padá na 150-200m a nenaděláš proste nic. Měněno všechno včetně HW.

              honzam ono asi záleží i kde. U nás to proste potřeba neni. Sníh tu je jednou za rok a za 4 hodiny roztaje většinou. Letos byl jednou a to nám to olepilo 80g rádia tak, že 5 klientů spadlých na 60g mě fakt netrápilo…

              magic da to i vic jak kilák ale neni potreba to takdle dělat u nas tudíž nevim. Sit mame na husto. Používáme to primárně skrz dosáhnuti vzdálenosti do 800m a skrz počet klientů na sektor. MikroTik se 6-7 sektorama na AP začal být “nefunkční”.
              Btw mrkněte se do kalkulačky jejich. Výpočty sedí respektive většinou naladíš ještě o 2 db líp. Ukazuje to rainfall a z toho si uděláš představu kolik to snese.

                hapi s tim nray vs LHG souhlas 🙂 taky vyzkoušeno. My nejedem ubnt protože 30st/sektor je na start používání technologie AP velice neekonomické. 14bez DPH za pokrytí 30 stupnu výseče je proste moc. Kdyby dělali 90stupnu s dosahem 800m tak si to časem rozdělíš na 3x30 ale takdle to nevychází ekonomicky dobre a to je tachyon taky fest drahy.

                Edit: ted jsem se dival ze maji 90 🙂 jsem nevěděl …

                hapi Máš na mysli Ubiquiti Wave-AP a klienta Wave LR?
                My Wave LR používáme na PtP a super i na 2km.
                Jede ten multipoint dobře i na 1,5km?

                crazyape Mám jedno místo kde by se hodilo něco s dosahem 1,5km i za cenu vyšších nákladů.

                  Když jsme u toho, co raději použít na klienta na 340 m proti Cube60SA? Cube60ay Pro nebo zakrytované LHG60?

                  magic tachyon na 1,5km snese tak 50mm srážek hádám odhadem

                  Jednotky s wifi7 zálohou mají vyjít tak za měsíc, sektory s wifi7 několik měsíců na to

                  pravidla jsou jednoduchá, cubeSA a do 150m to může být cubeG jako klient a do 450m LHGG. Pak se není třeba o nic starat a řešit výpadky. Nad 450m se nepřipojuje 60GHz. Ale i tak jsme cubeG už dlouho nekoupili protože na co řešit vícero CPE jednotek skladem když to nahradí za stejnou cenu ziskovější LHGG takže se dává už jenom LHGG. 5GHz backup nepoužíváme. Podmínka je RouterOS v7. Ale co budu říkat, MK je na 60GHz dost vopruz. Kouknu na sektor, u všech vidím MCS1, rate 385Mbps. Spustím btest a hele.., 600-700Mbit.. ale rate stále 385... voser.

                  Wave-AP no přece máme i jinou verzi než 30°. Ty vyzařováky nejsou ideální 4 nebo 8° elevačně může být na spoustu místech problém obzvlášť na pokrývání z vysokých budov. Na takové cubeAS máme i výškový rozdíl přes 20°. Máme na 30° ubnt verzi dva klienty v wave-lr na 1.9 a 2.2km.

                  Každý zařízení má svoje uplatnění. Dávat celoplošně ubnt je pro nás finanční vražda. Nevím kdo by to mohl za 250,- měsíčně zaplatit. Jakákoliv cena nad tuto hranici je cesta zákazníka jinam. Obzvlášť když je tu možnost mikrotiku do 450m téměř bez výpadku za rok a hlavně za více méně za 1/3 ceny a když se dodržují pravidla, tak to funguje bez problému. jak tu někdo psal, máme také hustě obsazený město takže 450m není limitující a pro případ nouze se dá použít cubeG jako sektor a tím se dá dosáhnout dál. A ne, nebudu lhát, sem tam to na sekundu vypadne když nadprůměrně prší. Ale to i wave-lr na 3km.

                  Tachyon tak nějak sedí u ubnt a připomíná mimosu. Ne díky. Raději mk a ubnt který koupím na každém rohu.

                  Ty hranice vzdáleností jsou definované proto, že není nutno se o takové klienty starat. Ono to dosáhne dál třeba 2x dál ale už to není věc který říkáme internet. Pak začne běžně pršet a klient je bez netu dlouhé minuty, to fakt nechcem. Dlouhá léta si budujem pověst super stabilního internetu a pak si to posrat 60GHz nechceme. To raději toho klienta nechám na 5GHz. Většinu z nich je to beztak jedno, nic nepoznají. Sleduji statistiky 60GHz přípojek s 500Mbit a až na pár chvilkových výjimek to ty lidi prostě nevyužijí. Chvilková výjimka je stahování aktualizací nějaké hry a jako na potvoru samozřejmě takový lidi na 60GHz zrovna nejsou.

                    hapi Wave-AP no přece máme i jinou verzi než 30°.

                    Přesně tak, nechápu co tu někteří píšou že je k dispozici jen 30° sektor, už delší dobu je k dispozici i 90° sektor...
                    Jinak díky za info co se týče klienta, půjdu do LHG60. Jestli dáváte CubeProAY do 150 m, těch 340 m už by bylo fakt moc.

                    Máme i 450m ale není to nic moc. Bylo to předtím než se zjistilo jaké jsou praktické limity. Chystáme se tyto 3 klienty vedle sebe vyměnit za lhgg. Přesněji je to 420, 450, 480m. Ono jak pripojis klienta a má signál -65, je jasné že to je špatně. Ideální je klient do -60 jako max. Pak to přežije většinu věcí co počasí přinese a to je důležité.

                      📡 Telekomunikace.cz