iTomB

  • Připojil se 23. srp 2006
  • 0 nejlepších odpovědí
  • zdravim
    neuvolnilo sa niekomu stara doska na 12v alebo 24v?
    kludne moze byt aj DN2800?

    @iTomB ty tu jednu dosku s tym jednym jadrom este stale mas?
    @lucas_evo ty tiez este mas aj to jedno jadro?

    diki

    • Taky si myslím, stejně jako @iTomB že na MikroTiku to nebude problém a zkusil bych zrovna taky CubeSA jen bych to nazval lépe CubeG-5ac60ay-SA tak se totiž ten model konkrétně jmenuje, aby nedošlo náhodou k mýlce.
      Otázkou zůstává, co je za tak specifickou komunikaci mezi jeřáby, že na to 5GHz nestačí...neřekl bych, že by se jeřáby musely bavit 100Mbit rychlostí. A latence takto nakrátko se už asi tolik nezkrátí ;-(

      • @iTomB nemůžeš vědět jak je to lte řešené takže prosím nesuď třeba je to privátní lte spoj 🙂 - kde myslíš, že je podle tebe chyba .?

        • svestka dja vedeit pre zaujimavost ake supermicro to mas? ale potrebujem to pre jednu apku cize vazne low cost zbytocne tam davat velky vykon zbytocna aj spotreba..

          @iTomB skus prosim kuknut mozno aj jedno jadro by stacil ak to ma nejaky ten vykon...

          zdroj nepotrebujem adapter mam..

          • 24.1.2024 pořádá pan @krystofklima konferenci kousek od Kolína ... kdyby tam někdo chtěl dát kafe a pokecat tak já budu rád ...

            ps: @iTomB domluvil jsem se s p. Klímou a bude přednáška na téma HW akcelarace na Mellanoxu. Původní záměr byla akcelerace ve virtualizaci, ale podařilo se to prokopnout a akcelerovat a měřit se bude všechno možný 🙂 .... enjoy

            • V diskuzi: SMTP na O2 VDSL

              @iTomB dns mám natavené ručně celou dobu - bylo mi doporučeno vložit ještě DNS přímo od O2 - jelikož O2 může zpožďovat dns až o 2ms.

              • FlashFig už je v MikroTiku léta, pravda přehlížený dokonale. Nyní mu udělali promo, já to na Pradědu nyní na přání budu také ukazovat. Ale přesně jak píše @iTomB - netinstallem to jde lépe, vyberu verzi ve které mám script napsaný ;-)

                • gawagandalf při použití CAPsMANA ti odpadá proces autentifikace stanice při přechodu mezi APčkama, tedy přechod je téměř plynulý. I kdyby ti hovor vypadl na 1 vteřinu tak furt se ti naváže zpátky (předpoklad je samozřejmě že ta druhá ax3ka je jen tupej bridge a nepřiděluje svoje vlastní adresy)

                  Nevim jak presne fungují ty nové standardy ktere zmiňoval @iTomB ale taky by měli pomoci. Pokud tě teda podporuje klientské zařízení.

                  Držení se jednoho AP je ale dle mě spíš věci daného klienta. Hlavně některé Apply to dělají rádi. Má signál -90 a na druhém AP -40. Ale když ho ručně kicknu tak se stejně připojí na to se signálem -90. Možná mají Amíci obraceně i + a - 😂

                  • V diskuzi: RouterOS 7.5.0

                    Tady se to rozjelo 🙂 .... některý věci na mikrotiku mám rád (fastpath), některý nenávidím(absence ipv6 fatspath třeba a spousta dalších). Ale k věci:

                    • zažil jsem přechod ros 4.x => 5.x, 5.x => 6.x a teď 6.x na 7.x . Pokaždé bylo potřeba počkat tak na verzi y.20 aby to fungovalo dobře
                    • to že je nový mk hw (který je určitě zajímavý) pouze s ROS7x je občas evidentně utrpení a je třeba to přijmout, jinak to nejde, na nový hw nejde rvát starý sw do nekonečna
                    • technika se vyvíjí a něktteré věci prostě už nebudou - TILERA bye bye od 2018 z jádra pryč https://en.wikipedia.org/wiki/Tilera
                    • pracuji s linuxem a VPP, je to super, ale ta šířka HW záběru kterou má MK na x86 prostě za ty prachy není. Takže pak jedu jako @iTomB na mixu L2(L3) switchu + routing malých sajtu na VPP/MK fastpatch

                    PS: hezkého silvestra všem a úspěšný nový rok

                    • @iTomB má pravdu, jen mě nikdy nenapadlo to chtít cíleně používat. Naopak spoustu věcí to rozbíjí 🙂 ... třeba routing a dhcp.

                      Tohle není jen vlastnost ubnt, ale debilní linuxové implementace bezdrátového bridge klienta, prostě je to tak. WDS to řeší a MK to v určitých režimech řeší za tebe.

                      • Vsadil bych se, že na plechu ten mamut pár desítek měsíců udrží, ale nedělal bych to. Princip předběžné opatrnosti. Tady jde o úraz. Nevím jak je na tom mamut s oxidací ve vlhkém prostředí, ale přikláněl bych se k tomu, že píše @iTomB

                        Šroubovaný spoj je šroubovaný spoj. Tak to bylo, je a bude.

                        Jinak volně k tématu, lepidlo-tmel Pattex Crystal. Vůbec jsem o něm do nedávna nevěděl. Dá se krásně použít na odštíplé věci, zapravení děr ve dřevě s přimícháním pilin atd atd. UV stabilní, vlhkost nevadí, -30 až +80 C, fantazie. Dá se to koupit i v kartuších.

                      • gemb No doufám že to opravili... Pokud budou mít 10 pinů, hodím jim je na hlavu.
                        Mohl by se někdo kdo ty Solarix kleště má prosím podívat, jestli už mají hřeben s osmi piny nebo stále s deseti?
                        @svestka @iTomB @julian

                        • coitus Tohle je střídavina, ne stejnosměrný proud. Tady nesčítáš absolutní hodnoty.
                          Samozřejmě předpokládám, že každá zásuvka na takovém kabelu bude na jiné fázi, jinak by to rozumný elektrikář ani nezapojil. Pak ale můžeš opravdu odebírat z každé 16 A.
                          Nebo jak psal @iTomB , dát to v rozvaděči za jeden jistič.
                          Další věc jsou ale normy - je na revizákovi, zda to schválí. V případě přerušení N by mohl nastat problém. Každopádně bych to radši jistil jedním 3P jističem.

                        • @jchudoba a @iTomB Díky za nakopnutí správným směrem, nyní mám ošetřeno ve forwardu. ;-)

                          BTW v Turris je tato definice bogons:

                          https://www.rfc-editor.org/info/bcp38

                          • 127.0.0.0/8
                          • 192.0.2.0/24
                          • 198.51.100.0/24
                          • 203.0.113.0/24
                          • 192.168.0.0/16
                          • 10.0.0.0/8
                          • 172.16.0.0/12
                          • 169.254.0.0/16

                          Plus skvělá funkce přidávání automatických vyjímek podle detekce subnetu na WAN interface.

                          Attempt to automatically detect if the upstream IP will be blocked by the configuration, and add an exception if it will. If this does not work correctly, you can add exceptions manually below.

                          • jchudoba tam ještě jeden rozdíl v konfiguraci v závislosti na (ne)přítomnosti Terminátoru, a to že se to (ne)vytáčí nad VLAN848.

                            Pravda, na to jsem zapomněl.

                            Nicméně...asi jsem to zakřikl 😂. Dnes v 12:35 se to stalo opět. Zkusil jsem, co psal @iTomB:

                            iTomB Pripadne muzes zkusit zakazat port na tom RB800 eth3. Pak by zmenu pocitil terminator a ne mikrotik.

                            Přesně toto jsem udělal, PPPoE tunel ale ještě minutu visel running, protože mám nastaveno "Keepalive Timeout = 60" (už ani nevím proč). Když jsem předtím dal disable na hlavním RB, tak PPPoE spadlo hned (asi závislost na fyzickém portu).
                            Až tunel zdechnul, tak jsem eth3 na RB800 zpět povolil a tunel se navázal a to funkčně. Takže takto to lze "resuscitovat taky".

                            Nicméně jsem pořídil ten sniff "vadné" komunikace. Bohužel jsem tak nestihl ten "přelom" z funkční do vadné, jak psal liquidcz .
                            Po celou dobu, co jsem dělal sniff mi běžel z NTB ping na 1.1.1.1 (samozřejmě bez odpovědí). .PCAP je dostupný zde. Tentokrát jsem sniff udělal nad ETH3, nikoli nad ETH2, což bylo na obrázcích výše (pouze kvůli jednoduššímu RX/TX "dovozování")....

                            Ještě bych chtěl osvětlit pár věcí, které jsou v tom sniffu vidět a předejít tak nějakým "zbytečným pochybám":
                            Lze tam vidět, že přes PPPoE tečou i nějaká data na lokální 192.168.0.0/16 adresy. Ty by tam správně neměly co dělat. Je to dáno tím, že tyto některé adresy (namátkou 192.168.3.10) jsou za VPN tunelem, který ale spadnul, takže se "znefunkčněla" i routa, která tento provoz posílá do L2TP tunelu XY. Takže paket vyhověl až defaultní routě 0.0.0.0/0, která vede do PPPoE. Proto tam takovýto nějaký provoz je.

                            Sice bych to možná měl mít nějak ošetřené, aby se tam ty pakety vůbec nedostaly, ale co už 😁

                            Edit: jenom doplním, že ten sniff běžel jenom krátce, přišli mi zbytečné nechat to běžet třeba minutu. Proto tam ty pingy na 1.1.1.1 jsou asi jenom 3 - (trvaly déle, protože spadly do timeoutu)

                            • @pgb Díky za vysvětlení ... takže je lepší jak píšeš - nastavit fixně.

                              @iTomB Ano máš pravdu toho jsem si vůbec nevšiml (ten druhý příspěvek je z APU2).

                            • Pánové, @petrbacina @the_max uklidněte emoce, nezlobte se, ale váš ( a částečně i můj ) pohled je naprosto zdeformovaný. To opravdu myslíte vážně, tahat v panelovém bytě desítky kabelů?? Zapojoval jsem už kde co, v Čechách, na Slovensku a pro PŸUR ve Frankfurtu, ale to co navrhujete jsem neviděl nikde.
                              Na extrémy narazíte všude, v Nitře taháte připojení k milionářským vilám samonosným kabelem nebo protahujete husí krk, který je na betonové zídce a pokračuje do "pivnice". V Jihlavě zjistíte, že při rekonstrukci paneláku sice natáhli husí krk pro každý byt, ale v bytě je ukončený v podhledu nad koupelnou. A potom přijede do Frankfurtu a myslíte si pečliví Němci při stavbě celkem drahých bytovek přemýšleli, ale uvidíte UTP ukončené v chodbě v el. rozvaděči a rezervní husí krk 25 tažený přes všechny zásuvky v pokoji.
                              Poctivě jsem přečetl celé tohle vlákno a nejvíc pravdu má @gemb a @iTomB . Při projektu nejde jenom o to, co by se nám nejvíc líbilo, ale vlastník nejčastěji dělá, Takže přesvědčovat někoho, že určitě potřebuje "6x UTP" za televizí je ptákovina.
                              Základem je určení běžného provozu v domácnosti, jestli jsou televizní maniaci nebo naopak šílení samotáři, kteří nevystrčí nos z pokoje.
                              Nejčastěji v bytě rozvod řeší 1x přívodní kabel za televizi, 1x volný husí krk za TV ( pro možnost optiky ), za TV je router, případně switch a do každého pokoje 1x kabel + rezervní husí krk. Taky většinou bývá centrální wifi, jelikož dnes se 70% provozu doma řeší na mobilech nebo tabletech.

                              • @iTomB Tiše tleskám, ale myslím si že to neprojde :-D

                                • cmgn replied to this.
                                • pintero Děkuji za názor dosvědčující výše vzpomínanou úroveň 😄

                                  Tak hlavně, že se nikdo neozval, že je to offtopic, a cpali jste mu zpoplatněnou veřejku 😄 Až na @iTomB někdy před hodinou.

                                  📡 Telekomunikace.cz