Zdravím všechny.
Podle test reportů lze nRay dle VO-R/12-03 provozovat podle d1 i d3 (tedy i v outdooru). Ne však podle d5/d6. Samozřejmě, že víme, že realita použití bývá i jiná...
Zdravím všechny.
Podle test reportů lze nRay dle VO-R/12-03 provozovat podle d1 i d3 (tedy i v outdooru). Ne však podle d5/d6. Samozřejmě, že víme, že realita použití bývá i jiná...
Myslím, že 5G se vypnout nedá, dá se ale snížit vysílací výkon na 5dBm. Zapíná se to totiž spolu s 60G.
Ale víc než slabší 5G bych jako problém viděl legálnost použití. Pokud počítám správně, tak se domnívám, že provoz Gigabeamu dle VOR 12 nevyhovuje ani podle d3/d4 ani podle d5/d6. Buď není dodržené max. EIRP nebo má anténa moc malý zisk. Má na to někdo jiný názor?
Díky za seznam.
Nicméně jákékoliv varianty LHGG 60 bohužel podle všeho nelze dle d4 legálně provozovat, neboť nebyly dle CE dokumentů schváleny podle Modulu B+C ani H, ale jen podle Modulu B. Pokud někdo disponuje certifikátem, kde by tomu bylo jinak, prosím o jeho postnutí. Díky.
Mimochodem RBwAPG-60ad-A taky problém v papírech.
V tom případě, je možné zapnout až od 20.1.2020.
Zajímavá statistika, díky za ni.
A nemohl by ten problém být v tom, že není jisté, že zařízení, které má CE bylo posuzováno podle požadovaných modulů? Resp. nikde jsem nenašel, že tomu tak je a na výslovný dotaz výrobce jsem odpověď nedostal. A vzhledem k tomu, že regulátor za malé ISP moc nekope, tak mi nezbývá, než věřit názoru Insidera, který má v této oblasti bohaté zkušenosti. I kolega z Vanco.cz to psal poměrně jasně a z diskuze jsem pochopil, že má informace i přímo od ČTÚ. Nicméně osobně budu rád, za každou informaci, která do zmíněné oblasti vnese více světla.
A první na řadu půjdou ti s PtMP, jejichž zařízení pochybuji, že mají certifikaci dle nařízení vlády...
Podle EN 302 217-3 (resp. d5/d6 ve VOR-12) lze provozovat spoje v konfiguraci p2p se zařízeními, které mají vysílací výkon max. 10dB do antény. Tedy podle této normy mohou dle mého názoru provozovat pouze upravenou LHG v p2p(viz. Insider), ale ne v p2mp.
Pokud provozují zařízení podle EN 305 550, pak je to dle VOR-10, kde sice není třeba registrace, ale dle mého názoru opět bez změny zařízení(a tedy i nové certifikace) z největší pravděpodobností nesplňují požadavek na max. 20dBm EIRP a v některých případech i max. 10dBm do antény(myslí se wAP a LHG).
Myslím, že pro někoho to mít přínos může. Někdy je dobré ty informace mít, aby se podle toho dalo zařídit.
Pokud mají certifikaci, která říká, že jsou provozovaná zařízení v souladu s nařízením vlády č. 426/2016, pak bude takový provoz od provedení registrace podle řádků d3/d4 legální.
Ahoj,
snažil jsem se problematiku pořádně nastudovat a obávám se, že názor Insidera je bohužel správný.
Podle všeho nelze v tuto chvíli zcela splnit podmínky dané regulátorem pro provozování 60GHz zařízení od Mikrotiku ani Siklu v outdoor podle VOR-12. Pro použití v kategorii d3 a d4 bude těmto zařízením chybět požadovaná shoda s nařízením vlády, resp. nedokázali jsme najít, že by výrobce měl posouzení těchto výrobků podle tohoto nařízení(pokud se mýlíme budu rád za info, díky).
Provozovat PtP spoje od Mikrotiku podle d5 a d6 také nebude úplně jisté. Jak již bylo zmíněno, je potřeba splnit nejen certifikaci zařízení dle uvedené normy, ale i maximální výkon dodávaný do antény. LHG 60 podle všeho certifikaci má, ale toto výkonové omezení není jisté zda splňuje(nevím jestli věřit údajům uvedeným v Mikrotik Wiki, resp. informace se rozcházejí). Pokud by však došlo k úpravě, kdy by byl splněn max. výkon dodávaný do antény, pak lze dle VOR-12 tento spoj určitě provozovat(předpokládám, že to právě řeší Insiderova shoda - a díky za názor).
Ad Mikrotik Wiki: V této souvislosti je potřeba zmínit, že v případě sporu s regulátorem bude např. i soud zjišťovat faktický stav věci, tedy pokud bude mít regulátor změřeno a bude moci prokázat, že dotčená anténa měla vyšší EIRP než je povoleno(tedy v případě LHG vyšší než 52dBm v případě použití d5/d6), pak bude bohužel jedno, co bylo nebo nebylo napsáno na Mikrotik Wiki.
Dle mého nedá. Je to vyloženě součástí balení(půlka spoje je jedna krabice obsahující vše potřebné).
To není tak úplně pravda. Větší anténou(ziskem) dojde k zvýšení přijímaného signálu a tím i délky spoje(to, že i potencionálního rušení je nicméně také pravda, záleží tedy čistě i na místních podmínkách).
Dle našich zkušeností se v podstatě navzájem nevidí(resp. to významně neovlivňuje jejich přenosové parametry) a to ani když jsou blízko u sebe(samozřejmě nesměřují stejným směrem, ale i kdyby, je dost kanálů, které lze zvolit a které se nepřekrývají).
Dobrý den, uvedenou cenu za Siklu 710TX máte bez držáku a poe, přičemž cenu za Mimosu máte včetně obou těchto částí(a ještě je to zaváděcí cena). Generelně je to jak psal Okoun. Siklu stojí za kompletní spoj CCA 2x více(ale je také kvalitnější).
Dobrý den,
samozřejmě, že platí, ale pouze pro zařízení krátkého dosahu. Bohužel dle zástupců ČTÚ nelze pevné venkovní datové spoje považovat za zařízení krátkého dosahu a proto se na ně nedá toto VOR použít. Nicméně se to má prý v nejbližší době změnit.
Dobrý den,
to sice ano, ale zatím jsou v ČR spoje na 60 GHz pro stálé venkovní instalace vyloučeny a tudíž nelegální.
400m - target -55.7dBm - skutečnost -53,8dBm při nižší vlhkosti a v noci, za lehkého deště a po dešti -54,3dBm, PHY Tx/Rx (Mbps): 1300 / 1560, MAC Tx/Rx (Mbps): 780 / 936, Noise -94dB v celém pásmu, 2x80Mhz - vše v limitu a na auto, ping 1ms, při zátěži 1-2ms semtam 5-10ms, při max. zátěži 1-2ms sem tam 5-10ms.
Pozn.: netuším proč je download na nižším rate, ale vliv na naměřené rychlosti to nakonec nemá
Naměřené rychlosti:
- test od klienta přes speedtest.net 120/240Mbit(netuším proč zrovna download byl takto menší, nicméně test na tyto rychlosti najíždí hodně pozvolna, ze začátku jsou to desítky Mbit a až na konci testu se dosahuje max. rychlostí/Siklu na tom samém sajtu testuje od počátku na své max. rychlosti)
- test přes UBNT speedtest cca 512/530Mbit(mění se od 460 do 620 Mbit)
Komentář:
Provedení držáku není nic moc, ladění není tak snadné a rychlé, obé samozřejmě odpovídá ceně. Naměřené rychlosti nejdou nad 500Mbit ani při zrušení auto, nicméně pokud nastavím TXpower na -23dBm a tím simuluji, buď špatné počasí(100mm/h) nebo vzdálenost 900m, ikdyž se MAC Tx/Rx sníží na 468Mbit, tak i přes to změřím 500Mbit v obou směrech. Výhodu vidím hlavně v ceně(kdy se dá celý spoj odečíst jednorázově), dobré je i nastavení kanálů a výkonu, kdy i při zátěži spoje nedojde k jeho rozpojení(max. se ztratí jeden ping). Zatím se spoj nekousl, ani se nechoval nijak nestandardně. Nicméně ještě se uvidí jak to bude reálně při nějaké větší průtrži, zda se neotočí při velice silném větru, jak se bude chovat při +40°(a za rok při -20°), zda se nezačne kousat apod.
Čekal jsem vyšší rychlosti, hlavně přes speedtest.net, ale asi jsem rozmlsanej od Siklu. Na víc jak 400m to nasazovat nebudeme.
Díky za reakci.
Toho jsme si vědomi. Bylo by možné vypíchnout něco konkrétního z praxe, co Vás třeba pálí a musíte jako veřejná síť dodržovat?
Ahoj,
jsme už řadu let zaregistrovaní jako neveřejná síť lokálního charakteru. Nedávno jsme obdrželi dopis od ČTÚ, kde krom jiného informovali, že v budoucnu dojde ke zrušení zařazení neveřejná síť. Sice jsme stále ještě neveřejnou sítí, ale přemýšlíme, zda se nepřeregistrujeme na veřejnou. Má ještě smysl neveřejná síť? Pokud by mohl někdo zkušenější poradit byli bychom moc rádi a možná by to pomohlo i ostatním, kteří si pokládají tuto otázku.
Konkrétně by mě zajímalo jestli existuje nějaké negativum, proč se nepřeregistrovat na síť veřejnou.
Např. že musí být nějaké vyloženě speciální smluvní podmínky nebo postupy, které musí veřejná síť ve vztahu ke svému okolí oproti neveřejné dodržovat. Třeba, že už není možné provozovat datové rozvody v nemovitostech na základě ústní dohody a musí být nově na vše smlouvy/písemný souhlas případně břemena atd.(to mě jen tak napadlo). Statistiky pro ČTU vyplňujeme, logujeme i provoz pro PČR.
Předem díky za konstruktivní reakce.
Zajímavé info. Nicméně my máme s kuki zkušenosti vesměs dobré. Podmínky a vzor smlouvy jsme si vyžádali a také dostali. Reklamní podporu taktéž. Výpadky nejsou a pokud nějaké byly, tak to bylo způsobeno problémy u nás(vadí tomu IGMP). Rovněž se připojujeme přes internet a ne přímo. Pokud jsme si objednali nějaké setopboxy, tak do týdne dorazily. Faktury dostáváme zpětně po odebraném měsíci. Jediné, co se jim dá vytknout je horší nabídka programů než u konkurence, kdy je ale zase možnost si je vybrat a každý měsíc měnit. Uživatelům se ale nelíbí tzv. spárované programy, které musíte mít objednané oba dva. Obsahově se jedná ale o program jeden. Dále uživatelům nesedí ovládání aplikace. Mohlo by být intuitivnější. Chybí help, kde by bylo popsáno kompletní nastavení použitých kláves. Odpověď od technické pomoci pro isp jsme dostali po týdnu. Nejednalo se ale o nic závažného.
📡 Telekomunikace.cz