- Upraveno
krystofklima Jenže v 2,4 GHz je přeci jenom o dost menší prostor, jen 3 plnohodnotné 20MHz kanály. 40MHz kanál v 802.11n moc dobře v klientech implementován taky není, většina zařízení jede stejně jenom na 20MHz kanále, alespoň defaultně, tj. v 99% případů. A tohle pásmo se nese navíc poměrně daleko. Ani v AX, které je mimochodem standartně implementováno i na 2,4GHz, bych nepustil víc než 20MHz kanál, akorát se tím sníží dosah, což je za mě hlavní výhoda a důvod použití tohohle pásma. Na vyšší propustnost jsou prostě vhodnější jiná (vyšší) pásma, ať už 5GHz nebo nově 6GHz pásmo (WiFi 6E).
AX fakt neznamená automaticky širší BW, z mých zkušeností je i s 20MHz kanálem výrazně lepší než 802.11n/WiFi 4. Tam, kde se s Nkem klient už odpojoval jde teď s AX v klidu sledovat FullHD 60 sn. stream. A maximální dosah se dost výrazně zvětšil při stejném výkonu. Jasně, fyziku neobejdeš, ale ten rozdíl je dakt dost znát v reálném použití. Je to holt skok o dvě generace, ACčko na 2,4GHz standardizováno nebylo, když nepočítám UBNT 2AC a různé polostandartní implementace vyšších modulací u některých zařízení.
Oproti tomu v 5GHz pásmu máš jenom v indoor only části nádherných 160 MHz prostoru, o pásmu nad 5,5 GHz ani nemluvě (a ne, není to outdoor only, i přesto že si to mnozí myslí). A nešíří se zdaleka tolik skrz zdi ani na větší vzdálenosti. Navíc klasická indoor AP nemají na tomhle pásmu ani zdaleka takový výstupní výkon jako outdoor jednotky.
Ano, souhlasím, kabel je kabel, ale připojovat si třeba mobil kabelem je nonsense (i když to jde a často to používám). Tak to začíná být už i u NTB, i do dost starého krámu si můžeš koupit za cenu dvou obědů Intel AX200. Třeba v případě běžného panelákového bytu 3+1 ti pak stačí dát do středu AP jako třeba U6-Pro (kde tě cena taky nezrujnuje) a po celém bytě máš v notebooku reálně gigabit (tj. iperf3 940+ Mbps/Speedtest.net 930 Mbps na FTTH), tj. propustnost gigového portu na AP. Při 2x2 MIMO a 160MHz kanále je max. linkspeed 2400 Mbps. Co víc ještě chtít?