unifi přece nemusíš mít připojené do cloudu. Pouze správa může být přes cloud ale taky nemusí, dá se vypnout. Přístup tam lze povolit lokální takže není problém s přímím přístupem přes wan port a bez cloudu. Ulehčuje to ale kontrolu a konfiguraci na dálku včetně notifikací na mobil když se něco děje na což musí být připojené do cloudu. Někdo odpojí jednotku a za 5 minut to víš. Ale komunikace zařízení s kontrolerem je lokální.

Dávali jsme teď "dream machine pro" co má v sobě security gw i unifi controller a nemůžu si stěžovat. Jedna krabice na všechno. Žádný windows ani pc s linuxem. Žádný dodatečný router. Spolupráce s unifi switchy je parádní. Omezení přístupů na jednotlivé porty z jednoho místa. Několik oddělených L2 sítí atd.. Parádička. Máme k tomu připojeno 12 talířů včetně dvou starých UAP a vše chodí bez problému. Co je ještě starší než UAP gen 1?

jcltm Management byl v čase přechodu ze starého UI na nové trochu naprd, nicméně teď už je nové UI vyladěné.

tak to tě čeká lehčí šok po upgradu na UnifiOS 3 případně asi i UniFi netrork 7.4.x.

    Alois upřímně bych dal te Unifi další šanci. Ono hlavní je neklikat při každé nové verzi okamžitě na upgrade nebo si aspoň přečíst change log. Tím vzniká nejvíce problémů a to u všech výrobců (v tiku jsou na to vůbec experti 😂) pohyb v GUI se musí naučit i cvičená opice. S autoupgradem jsem už taky opatrný. Klidně ať je naplánovaný, ale admin by nad tím měl mít kontrolu, ne že se ráno probudí a nejde mu nic 😂

    jcltm Proto by mě zajímala zkušenost, jestli třeba někdo neprovozoval i ty Aruby a Grandstreamy, aby dokázal srovnat. Cena je podobná, levnější modely stojí podobně jako bude stát CAP AX, na který si ještě pár týdnů budu muset počkat nebo připlatit za nákup v cizině. A zcela upřímně, než Unifi, tak to radši CAP AX.
    Jak se mně Unifi před deseti lety hodně líbilo, tak teď jim nemůžu přijít na jméno. Ono je klidně možný, že když bych po tu dobu provozoval výše jmenovaný, tak to budu mít podobně, ale zatím tu zkušenost nemám.
    Navíc nová zařízení pro mě budou taky nová zkušenost a znalost, jenom to nechci zkoušet úplně naslepo.

    Nahoď tam Meraki, cloudový management, takže žádný HW, spravovat můžeš odkudkoliv, funkční na věky 🙂

      justme Nahoď tam Meraki, cloudový management, takže žádný HW, spravovat můžeš odkudkoliv, funkční na věky 🙂

      S tím "funkční na věky" by to bylo hezké 😄 Každopádně o pár příspěvků výš:

      Tak ještě upřesním, žádný cloud management a podobný zvěrstva, to do managementu firemních řešení opravdu nepatří. A pak ještě rovnou vyloučím značky Zyxel, TP-Link, Tenda, Asus a podobné.

        hapi Upgraduji vždycky manuálně a postupně. Nové verze vždycky zkouším nejprve doma, resp. v mých vlastních instalacích, až pak upgraduji na tyto verze i další sítě. Takže pokud něco zas změnili, budu mít dost času na to se s tím sžít.

        V podstatě ze stejnýho důvodu vypadávají cenově dostupný Aruby Instant On, vesměs mají dobrý reference, ale management je pouze přes cloud. Spousta toho taky může vypadnout, protože se to prostě blbě shání nebo to má dlouhodobý výpadek.
        Zatím zvažuju Grandstream GWN 7630, cenově velice zajímavá varianta. Kvůli ceně nebo dostupnosti vypadly Cisca/Meraki a Aruby, nejspíš i Ruckus a Cambium.
        A pro někoho, kdo má rád TP-LINK, tak by mohla být zajímavá OMADA, všichni to nadšeně srovnávají s Unifi. Pro mě to není.
        Ale třeba ještě někdo přijde s něčím zajímavým.

          Unifi s poslednim beta/EA firmwarem konecne zprovoznilo funkcni prechazeni mezi AP (U6-Pro, U6-LR, UAP AC-M) bez vypadavani spojeni pro iOS klienty... tolik k vyladenosti jejich firmwaru. 🤷🏻‍♂️
          Controller sice jde provozovat bez cloudu, ale v novem UI neumi pridat lokalniho uzivatele. Spolehat se na stare UI, ktere mohou kdykoli odstrihnout, je ponekud problematicke. 🤷🏻‍♂️🤷🏻‍♂️

            zdeneksvarc Jako souhlas, že spousta výrobců umí cloud zmršit. Ale když všechny mekáče a podobné řetězce na tom spokojeně běží, tak bych řekl, že Cisco si to vyladilo pěkně 😃

              justme Ale tady vůbec nejde o to, co to umí nebo neumí v cloudu. Cloud je vždy mnohem větší bezpečnostní riziko, než management ve vlaně určené pro management, kam je velice omezený přístup. Stačí si číst pár security webů a není týden, aby nějaká cloudová služba neměla minimálně výpadek, ale obvykle se podaří nabořit. A není otázka jestli se to někomu podaří nabořit, ale kdy se to podaří.
              A jak tak koukám, tak UBNT se opravdu rozhodli Unifi pohřbít. Dlouhodobá neodladěnost firmware, nutnost připojení Controlleru do cloudu, díky ale nemám zájem.

              zajdee To jako vážně s tou nemožností přidat lokálního uživatele? Už tak se mi nelíbilo, že to nemá možnost více superadminů, abych při každé další síti nemusel přidávat admin práva x uživatelům.

                Alois S tím TP-Linkem (OMADA) máme po Wi-Fi stránce jenom kladné zkušenosti. Cenově je to přívětivé a funguje to jak má. Kontrolér je defakto okopírovaný od UniFi kontroléru, není ještě tak moc vyladěný, umí se při práci trochu sekat (hlavně teda v prohlížeči Safari na Macu). Jediné, co nám fungovalo blbě, tak upgrade switche přes kontrolér.

                  Já si taky na omadu nemůžu stěžovat. Funguje to.

                    martas Takže kopie a ještě od číňanů. Oni snad nic jiného než napodobeniny ani neumí. Tohle mi do sítě nesmí, i kdyby to stálo čtvrtinu toho co Unifi.

                      jcltm ale zas nekecaj...rok dozadu sme kupovali EAP 620HD za 95€ eur bez DPH...AX APCko plnohodnotne ziadna sracka ako unifi 6 lite. Za tie prachy bomba a celkovo za mna uz viacej EAP (omada tplink) nez unifi...Cela je lepsia, normalne GUI aj ako samostatne zariadenie, omada kontroler je tiez fajn...cena lepsia nez unifi a dostupnost bola skoro stale narozdiel od unifi. Za mna TPlink omada, EAP APcka...pouzivame len 2 druhy- EAP 225 - AC APcko za dostupnu cenu, alebo EAP 620HD AX apcko tiez za normalne ceny a funkcne riesenie.

                        basty Omada je perfektní, controller si koupíš za hubičku lokální. Vlastně ideální zařízení bez cloudu, je skladem a funguje líp než všechny <> od mikrotiku.

                        Hoď si do hledání Grandstream, nebo GWN7630. Už jsem to tady popisoval několikrát. Zrovna 7630ka s 4x4 MIMO, Wave2 a 5dbi anténami je parádní a funkční zařízení. Nevýhoda je akorát to, že nemá průchozí PoE na druhý eth.
                        Kam jsme dali GWNko, tam WiFi prostě funguje a není jediný problém. GWN7630 máme instalované desítky, dokonce instalaci o 30ks AP na několik objektů a k tomu WiFi telefony na VoIP.

                          gemb Ale furt je to komunistická čína. K tomuhle mít důvěru nebudu, ani když to bude jen lokální bez cloudu. Dostupné a levné je to mimo jiné proto, že je to podporované čínskou komunistickou vládou. Proč asi? Co se ještě musí stát aby všem došlo jak obří je to riziko?
                          U6-Lite je naprd, co si budem, ale U6-Pro je na tom opačně.
                          petrbacina Grandstream GWN7660 vypadá fajn, i spotřeba vypadá v pohodě, ale osobní zkušenost nemám. Cenově je to už ale dost blízko lepšímu U6-Pro, takže asi zatím zůstanu u toho. AC řadu bych dnes už fakt do nových instalací nebral, AX dnes umí každý nový notebook a většina nových telefonů.

                          Alois Tak ten Grandstream můžu jen doporučit - v panelákovém 4+1 jsem měl 3 mikrotiky s wifi, abych to bez výpadků pokryl. Loni jsem strčil 3011 do racku nad vstupními dveřmi a doprostřed vstupní chodby pověsil GWN 7630 a od té doby o tom nevím. Internet funguje ve všech místnostech, děti si přestali stěžovat, že jim vypadává signál a náhodou jsem zjistil, že funkční připojení mám i v bytě o dvě patra níž.....
                          Manželka si děsně pochvaluje, že scheduler umí vypnout stavové led a modré UFO přestalo v noci svítit.

                          basty mam doma jednu Omadu. Na sekundarnim ESSID to neforwarduje spravne multicast z/do LAN, takze nefunguje napriklad mDNS. Takze jsem to EAP660HD zase zabalil a ted mi lezi v krabici a nevim, co s nim. :-)

                          📡 Telekomunikace.cz