no jo, už je pozdě na to prohledávat pobřeží Ruska k ukořistění RTG
Elektromobilní polemika (Bylo: Huawei se vrátil do Evropy)
majklik Účinnost podle lidí z Energy Vault je 80-90% na celý proces. Rudy by to mohl spočítat
okoun Tesla není nakloněna V2G protože spousta lidí má nabíjení u nich "zdarma" a potom si budou vozit elektřinu domů či ji prodávat
Tohle nebude ten důvod, protože se tomu dá jednoduše zamezit. Kolik kWh Supercharger nabije, tolik kWh musí auto spotřebovat, než se zprovozní V2L. Nakonec Cybertruck třeba oboustranné nabíjení podporuje.
majklik Zkusil jsi použít to Ep=mgh, jak to vychází pro tunové závaží a 1 kWh
Tak jsem to trochu propočítal s pomocí ChatGPT. Výsledek není moc povzbudivý. Uvažoval jsem o referenčním gravitačním akumulátoru o kapacitě 100 kWh.
1) Pokud bychom měli k dispozici 30 metrů zdvih, potřebovali bychom 1,2 tisíc tun závaží
2) Pokud bychom měli k dipozici 1 tunu závaží, potřebovali bychom zdvih 37 km
Pro představu, tunové závaží na 30 metrovém zdvihu by dalo titěrných 82 Wh.
Při nereálné stoprocentní účinnosti. Když bychom uvažovali o 90% účinnosti pro zdvih a 90% pro spouštění, tak bysme součinem došli k 81% účinnosti. Dále jsem nezohledňoval řízení výkonu nabíjení ani generování přes nějaké reduktory. To je na další kapitolu, protože s fixním převodem bychom si nevystačili.
zdeneksvarc to zatím cesta není. Ale to vůbec nevadí. Mnohem lepší je pracovat na stabilizaci nestabilních zdrojů. Ať už technologii nebo řízením :-)
zdeneksvarc Gravitacni akumulator lze jeste udelat trosku jinak. Uz jsem videl projekty, kde hloubjeji v mori naplnovali vak a kdyz chteli energii zpet, tak vyuzili tlak vody.
Nevim zda to ma extra nazev.
https://www.osel.cz/12113-ocean-battery-bude-ukladat-obnovitelnou-energii-na-dne-oceanu.html
Neco je i tady https://byznys.hn.cz/c1-55152770-jak-zabalit-elektrinu
- Upraveno
Skvělá motivace pro nákup elektromobilu, aneb je drahý? Nevadí, provoz bude ještě dražší. https://www.svetmobilne.cz/island-zavedl-spotrebni-dan-na-elektromobily-ridici-zaplati-1-kc-za-kazdy-ujety-km/8606
jenya Ten článek je skvěle napsaný. Doplněný o české přepočty. Neliší se od zdrojů v islandštině. Tedy pokud můžeme důvěřovat Google Translatoru.
1) Island je historicky zodpovědná země, co do pozornosti veřejné sféry. Takže když vláda prohlásí, že nebudou mít čím financovat dopravní infrastrukturu k vůli klesajícímu výnosu ze spotřební daně, protože 90% prodaných vozů (mimo půjčovny) jsou EV, dá se tomu důvěřovat.
2) Nahradit výpadek spotřební daně zvýšeným zdaněním elektřiny nelze, protože po silnici jezdí také ti, kteří auto nabíjí z domácí výroby. Nehledě na to, že elekřina je také pro jiné účely, než přesouvání zadků a zboží.
3) Výpočet daně nebude žádným on-line sběrem, ale na základě ročního hlášení. V pořádku.
4) Přestává platit, že nový elektromobil je drahý. Například pokud se budeme bavit o nejprodávanějším voze v Evropě za rok 2023, tedy Modelu Y. To ceny spalovacích vozů vylezly tak vysoko, že jsou dražší než některé EV. Nechci domýšlet, jak to bude s evropskýma koncernama vypadat, až do toho šlápne BYD z maďarských fabrik. Když vidím, jak do toho šlape Tesla z Berlína.
- Upraveno
zdeneksvarc Btw dost mě pobavila představa jak by toto fungovalo a jaký byznys by se hned rozjel v Česku: Výpočet daně bude na základě ročního hlášení.
jenya Jojo, správně podotýkáš. Island není EU. Takže tady to hezky navážeme na OCU/eCall. Žádné starosti s hlášením. Každej rok dojde složenka sama. Časem ani ta složenka, jenom cinkne CBDC
Tak Tesla je snad odepsaná, ne? Po tomhle, tak žádný bohabojný člověk do ní nesedne... :-)
Pořád je nejlevnější EVčko ta Dacia za 550 kKč?
Je pravda, že se cena ropáků vyhnala tak, že EV se již srovnávají. Ale pořád vidím, že na nové popdané auto v Česku připadají 3 ojetiny s průměrme kolem 300 kKč. Takže u nás revoluci moc zatím nečekám. A co budou stát EV ojetiny a stavy aku, to teprve ujasní čas. Rozhodně u nás nebude asi běžné, abych měl jen tak několik aut, jednoho stylového Fiatka 500e na ježdění do kavárny a k tomu jiné na chalupu.
A k té spotřební dani. Očekávám spravedlivě, že to osolí solidárně do elektroměrné platby všem, aby někdo nepodváděl. :-(
A podobně to braní elektriky z EV do sítě. Pro stabilizaci sítě asi nereálné (sorry, pípne SMS, že Lídl od 18 hod rohlíky za 80 hal a všechny stabilizující EV zmizí do fronty na košíky...). Pokud lítá auto hodně, přínos asi nula, ale pokud někdo jen jede 1x za rok plivnout na hrob tchyně, tak baterka cyklující do sítě mu může udržet ji v rozumném stavu dlouho, tam to bude spíše přínosem, než dohuntování.
Beru dle nějakého průzkumu u celé flotily e Smartu z Británie. Kusy, co jezdily, tak pak aku celkem OK, co jen psotávalo, tak velké části článků zcela kaput.
zdeneksvarc Za posledné 2 mesiace som v 5 autách zrušil a odkodoval OCU/ecall pretože celý koncern VAG má problém s týmito ECU, rozsýpa sa v nich checksum oprava podla typu vozidla 400-800€. Hádajte čo na to zákazník....
zdeneksvarc Slabota, co? 1 kWh, 1 tuna, 370 metrů....
Proto tady vítězí masa objemu a rozdílu výšek. Tam jsou důlní díla nahraná. Navíc naše uhelné naprd, boří se to po vytěžeí (proto Báňský úřad chce je řízeně zahlušovat), potřebuješ rudné doly ve skále, těch ru moc není.
A i tak je cena pekelná, ta vodní hračka 150 kWh na Jeremenku stála k 80 MKč. (Pro Hapyho, kde vzít) Když se podívám do Plané nad Lužnicí do teplárny, tak ten aku od Siemense s 2,5 MWh a dávající až 4 MW stál cca 70 MKč, 3 kamióny, jeden jeřáb, pár šikovných montérů a za půl dne vyřízeno... Proto jsem byl velmi zvědav na Gravitricity. Před rokem velké haló, že bude na Darkově gravitační elektrárna s výkonem podobné tomu aku v Plané, očekávaná cena cca 800 MKč. Mělo to tahat 2x 1000 tun závaží. Nu, nebude, už mají podepsanou smlouvu v Německu (oficálně do toho hodil vidle Báňský úřad). Bylo by to velmi hezké na porovnání...
To už ten koncept od Energy Vault je asi OK a udržitelný, pokud nemám prostor pro klasickou přečerpávačku (co jsem se díval, tak pro zákaldní modul 100x100x120 metrů slibují 100 MWh/25 MW a cenově to je v podobném řádu, jak přečerpávačka - když pporovnám s cenou přestavby Orlíku). Nemá smysl řešit účinnost, v demu ve Švýcarsku měli 75%. Kecá do toho řada proměnných (teplota, tlak, nadmořská výška, ...). V tí Číně slibuje 80%+, což by bylo OK.
Nechtěl jsem vynášet vozítka, co potřebují 19.1 sekundy na vymáčknutí se z 0 na 100km/h. Tím Spring nijak nehaním. Jenom u Modelu Y je cena/výkon ve své třídě vidět mnohem lépe. Pro rohlíky za 80 halířů vyrazíme na kole, když spotová cena bude zrovna Kč 8,60. Do kavárny? Smradlavou Vespou
iTomB Konceptů je více, ale bude stejný problém. Masová produkce a cena za rozumně uloženou kapacitu. Servisovatelnost ještě příšernější, než ty důlní díla.
A mysleme politicky. Kde to má význam pro Česko? Moře nikde. Německo za 40 let nedořešilo rozumně transport z farem u Severního moře do Bavorska (a to by v Bavorsku podmínky pro několik slušných přečerpáváček byly). Myslíš, že se nějaký stát přetrhne, aby tu energii dostal k nám za přijatelných podmínek, až půjde do tuhého? Co si rozumně neudržíme zde, to mít nebudeme. To už je asi reálnější přečerpávačka Lipno-Dunaj/Aschach. To je cca 35 km tunel a kapacita na týden pro Česko.
A nebo se konečně do toho opřít a přivést v život projekt České přehrady. To je ultimativní řešení a i nejzapšklejší obyvatel Moravy a Slezka by musel uznale pokývat hlavou a konstatovat, že Čehůni mají gule (a udělali to nejlepší, co mohli)!