• Ostatní
  • Elektromobilní polemika (Bylo: Huawei se vrátil do Evropy)

svestka to že lokalitu zneznáš v dnešní době není ale vůbec problém když každé rozumné EV má vyhledávač a plánovač nabíjení, hele to bych netvrdil, pokud seš někde v domku tak to určitě dáš do zásuvky a neřešíš a pokud seš ve městě tak v ČR máme jednu z nejlepších poměrů počtů nabíječek na počet EV, takže není problém s obsazeností...
Pokud děláš každý den cestu praha brno tak asi úplně po EV nešáhneš, já bych tedy spíše šáhnul po pohodlném vlaku.

    okoun Pracovně nemám čas a nechci někde chodit po okolí a hledat nabíječku nebo řešit, že ve tři ráno se konečně uvolnila ta hotelová nabíječka. A v případě dovolené je to úplně to samý, sice ten čas mám, ale proč bych to měl řešit?
    Uvedu loňský příklad z Mallorky, oproti nám tam těch elektroaut jezdí tak 3x tolik, nabíječek subjektivně taky mnohem víc a samozřejmě elektroauta půjčují taky hodně. No a nejbližší nabíječka byla několik set metrů, hotel neměl ani vlastní parkoviště a na nabíječku mohl člověk samozřejmě zapomenout. A proč bych tohle měl na dovolené řešit?
    Osobně si myslím, že tohle jsou důvody, proč se Hertz zbavuje těch aut. To není obnova vozovýho parku, že za 20 tisíc starých elektroaut koupí 20 tisíc nových, oni se jich zbavují, protože nevychází ekonomika. Úplně netuším, jaký mají pravidla na rotaci aut, ale tipuju, že to budou 3-4 roky, aby se to dalo ještě dobře prodat. A za tři roky se elektroauto prostě nezničí.

      okoun měl jsem spíše na mysli dovolenou, viz. moje zkušenost z Madeiry, kde taky nabízeli na letišti EV, ale na místní terén "nahoru-dolů-a-zase znova" a "skoro-absenci" nabíječek fakt k ničemu.

      Alois sorry jako ale takhle to přesně nefunguje že chodíš po okolí a hledáš nějakou nabíječku 🙂
      Já zase u spalováku hledám nejlevjější pumpu a také je to dobrodružství 🙁 některé ceny jsou fakt jinde

      Jasně, s tím chozením to přeháním, ale pokud si nezjistím, kde v dané lokalitě nejbližší nabíječka je, tak se taky můžu dost divit, kde to auto vlastně nechám. A to fakt nechci řešit, že auto stojí o půl kiláku nebo třeba o deset jinde, než mám hotel.

        Alois ale tak nemusíš nabíjet z hotelového wallboxu, můžeš se i zapíchnout na klasickou zásuvku když seš tam na noc, to bohatě stačí...
        spousta ubytování ani ten wallbox nemá a jedou normálně na zásuvky a funguje to...

        A spousta hotelů prostě žádnou možnost nabíjení nemá vůbec. Nejen na Mallorce, kde jsou s elektromobilitou citelně dál než u nás, ale stačí si vybrat menší město v ČR a člověk rychle zjistí, že je obvykle problém i zde. Nabíječky jsou u nás v menších městech obvykle u obchodů, no a ten obchod v mým posledním případu stál kilometr od hotelu. Takže místo abych ráno sedl do auta a jel pracovat, tak si navíc udělám kilometrovou procházku? Nebo hodím 50m prodlužku z okna a dotáhnu přes altánek k autu?

          Alois tak já nevím proč jezdit do hotelu kde nemáš možnost normálního nabíjení? to je jako kdybych jel do hotelu kde je dovoleno kouřit ač jsme nekuřákem...

          lkcz taketo vykonne nabijacky a hlavne ak ich je na kope viacero ks stabilite distribucnej sieti vobec neprispeju. Permanentne pri takych frontach tam budu tahat stovky kW. V takej zime to uz moze byt extrem, ludia doma budu tiez viac kurit, prida sa k tomu masivnejsie vyuzitie elektrickych ohrievacov a problem na svete. Bud to pojde do extremneho blackoutu alebo taketo zdroje odberov budu odpojovat aby predisli blackoutu. Pekna komedia 😃

            gemb Nebo si všichni něco přečteme o smart gridu, V2L, gravitačních bateriích a dalších technologiích pro správu energetické sítě. Všechno je to vymyšlené. Z velké části prošlapané. Hledáte problémy tam, kde vůbec být nemusí, pokud není opačné zadání.

            Spousta věcí bylo vymyšleno, experimentálně lehce někde i vyzkoušeno. Ale jenom nám to pak ve větším nevychází ekonomicky....

            Ano, smart grid a spol, doporučuji si sednout se Siemens/ABB/AEG a probrat, jaké jsou jejich možnosti a nabídky na přebudovování distribuční soustavy NN a v jaké době reálně jsou schopni dodat něco. Pak budeš chvíli počítat, budeš se hádat s bankou a pak půjdu na ERU s tím, že bych potřeboval tak 27 Kč/kWh platbu za distribuci (za NN číst, ta VVN pod ČEPSem je relativně OK), abych to dal v řádu 15 let. :-(

            Gravitační baterie? Myslíš Dlouhé stráně? Kolik jich máme? Nebo budeme zvedat ty hlinikové čepičky na hlavách? Možná by byl lepší beton? Dobře, úloha ze středoškolské fyziky: do jaké výšky musím zvednout 1 tunu vážící betonový blok, aby to akumulovalo 1 kWh? Počítejte stoprocentní účinnost cyklu a gravitační zrychlení 10 m/s2, ať je to jendodušší. Pak se rozhlédni kolem. Památkáři nám nedovolí postavit hřiště na basket na kraji obce, protože ten 5 metrů drátěný plot znehodnotí pohled na obec. Z toho betonového sila, aby to třeba zálohovalo jeden větrník 2 MW by je muselo hrábnout.... Apropo, 1 tuna betonu je jen na tvrdnutí a umíchání skoro 200 kg CO2 (bez těžby a dopravy)=ekologie jak sviňa.

            S nabíječkami problém nevidím. Hasiči mají představu odstupu nabíjeného auta od venkovní zdi obytného domu 15 metrů (pro objekty s 4+ patry, u rodinných domů 5 metrů, pokud nemám garáž jako samostatný požární úsek z litého betonu, v které bych pak mohl nabíjet). U vícepatrových garáží nabíjení jen na úrovni přizemí, aby šlo případně hořící auto vytáhnout rovně ven z objektu (nebo v posledním patře, pokud je to nadzemní garáž a nahoře už nic není). Plus odvětrávací a protipožární systém jak pro těžký chemický průmysl. Takže kdo jen bude moci, tak bude nabíječkami šetřit a až přiskočí spotřební daň na elektřinu, tak se naplno pochopí letošní prozíravost OSN...

            Takže psi štěkají a karavana jede dál. Že nám OSN vyhlásilo rok velbloudů víme? Nemělo by se spíše začít řešit, čím je budeme krmit? Chovatelů a instruktorů jízdy na nich už máme v EU možná i nadbytek. :-)

              Dokud bude clovek sedet na lithiu, byt v sebelepsim kontejneru, nepovazuji to za bezpecne. Kremace po autonehode kdy dojde napriklad k prorazeni plaste akumulatoru 🙂)

              To se ale s casem zlepsi, viz cinska firma Betavolt a jeji nikl-63 clanek se zivotnosti 50 let (urcite nic aktualniho pro EV, ale mohlo by to nasmerovat budouci vyvoj)

              Jako elektrotechnikovi me ale vadi velka proudova zatez, at uz je to pri dobijeni nebo pri provozu. Klade to obrovske naroky na kvalitu prace a materialu, a to nejde ruku v ruce se starnutim vozidla. Bude potreba obrovske mnozstvi kvalifikovanych lidi, a trend je uplne opacny a to dlouhodobe.

              Na druhou stranu jde vsechno. V takovem Ulanbaataru v Mongolsku jezdi hromada hybridu (Prius nejcasteji) pritom ze pred par lety to bylo same SUV typu kruzak (Land Cruiser). Danove ulevy atd. delaji sve i v dalekych stepich.

              Ale ze zkusenosti muzu rict, ze pri -35°C to nikdy poradne nezatopi 😄 takze vsechna teorie je prenositelna pouze tam, kde jsou nase zkusenosti - moje trochu vice umisteny na vychod, a proto nejsem prilis optimista v soucasnosti.

              Edit: myslim celosvetovy trend. U nas to samozrejme smysl dava. V Evrope je pomerne kvalitni distribucni sit, prisne normy... Ale to plati jen pro Evropu. Ani Amerika at uz severni nebo jizni cast, ani Asie (krome mest typu Ccheng-du atd.), ani Afrika atd. Vsude tam budete zavisly na evakuatorech, kteri dojedou s elektrocentralou nebo rovnou odtah v pripade problemu.

                majklik Tomu gravitačnímu jeřábu je k funkci celkem jedno, jestli pracuje nad úrovní nebo pod úrovní terénu. Našla by se i spousta hotových děr v zemi, které si říkají o využití. Zvedat a spouštět se dá jistě cokoliv tvarovatelného, pokud má dobrý poměr váha/objem. Ke strategickým věcem nejde přistupovat jen s kalkulačkou. Máme zodpovědnost také jako generace lidí, která se má tak dobře, že od nudy neví kterou část těla si potetovat. V tom lepším případě.

                lkcz Odporový drát vždycky zatopí dobře, ale moderní Tesla ho nepotřebuje. Octovalve má nějakých šest ztrátových režimů (Lossy Mode) při kterých pro ohřev media používá například vynutí statoru v klidovém režimu rotoru. Mně to při venkovních -10 C topí dobře. Při -35 C zkušenost nemám. V zimě se EVčkům o třetinu zvedne spotřeba. To je pořád o další třetinu lepší efektivita využití energie než u spalováku.

                  majklik

                  Přečerpávací elektrárnu plánují v Krušných horách, ale dokončena má být tak za 30 let a to možná když úředník dá.
                  Když vidím jak se "rychle" staví velké celky v ČR a za kolik. Stačí se podívat, jaké stavební celky jsme postavili za 35 let. Moc toho není. A to máme technologie. Např. přehradu Orlík 2600 ha postavili a uvedli do provozu za 6 let. Nevím jak to dělali a udělali, ale postavili. A nevím jak ten grid a spol chtějí postavit plošně u nás. 😂👏

                    📡 Telekomunikace.cz